Öğretmen Diyarı

Tek çocuk en zor çocuktur

Anne- babalara bakıyorum… Tek çocukla idare etmeye çalışıyorlar. Tek çocuk en zor çocuktur. Evde kardeş yok, çocuk kardeş olarak anneyi isteyecek. Anne mutfakta iş yapıyor, çocuk ” Anneee ” diye sesleniyor; anne gitse bir türlü gitmese bir türlü… Kardeşi ve arkadaşı yok, annesi de anne olmak zorunda. Kardeşinin olması çocuğun duygu dünyasına güç verir.
Tek çocuk, sağlıklı çocuk yetiştirmek demek değildir. İkinci çocuk birinci çocuğun arkadaşı, kardeşi olur. Arada birbirlerini itebilirler, tırmalayabilirler, saçını çekebilirler… Bunlar da o gelişimin önemli bir parçası. Çünkü çocuk sosyalleşir… Bir başkasının tepkisini ölçer, bir başkasının tepkisine nasıl tepki vereceğinin egzersizlerini yapar. Bunlar şikayet konusu haline getirilmezse, iki çocuk içerde oynarken birbirlerini geliştirirler. Üç çocuk olduğunda ve en büyüğü size yardımcı olduğunda ise, aile olmanın keyfi o vakit çıkar. Üç çocuk yetiştirmek iki çocuk yetiştirmekten daha kolaydır. Dört çocuklu bir aile ise, köklü bir ailedir…
Tek çocukla kalınırsa, bu çocuğun halası- teyzesi- dayısı- amcası olmayacak. Sizin kararınız çocuğunuzun geleceğini etkileyecek. Çevre baskısından, kariyer düşüncesinden dolayı çocuk sayısında daralmalar oluyor. Tek çocuk ergenliğe kadar anne- babayı zorlamaya devam eder. Kardeş sayısının artması, evdeki hayatı renklendirir ve ebeveynin de anne- babalığın tadını almasını sağlar.

Adem Güneş

Anahtar Kelimeler:
tek çocuk zor çocuktur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol