Öğretmen Diyarı

Tatiller Çocukların Sosyalleşmesi İçin Fırsattır

İster yaz tatili olsun ister bayram ya da yarıyıl tatili. Eğitimci Nesrin Yıldırım tatil döneminde ailelerin çocuklarıyla nasıl ilgilenmeleri gerektiğini anlattı...

Tatil her çocukta sevinç, heyecan ve coşku oluşturur. Bu durum çocukların okuldan bıkmaları şeklinde yorumlanmamalıdır. Yaklaşık beş aylık yoğun bir dönemin ardından elbette dinlenmek çocukların hakkıdır.

 

Karnelere çok fazla takılmayın

Karnesinde kötü notlar olan öğrenciler için bu durum farklılık gösterebilir. Özellikle aile çocuk üzerinde başarılı olması için baskı kurmuşsa ve çocuk bunu sağlayamamışsa kendisini işe yaramaz olarak düşünecek ve yetersiz hissedecektir. Aile bu konuda hoşgörülü olmalı zayıf notlara kızmak yerine çocuğuyla iletişim kurarak başarısızlığın sebebini bulmaya çalışmalıdır. Sebep çocuğun anlamasındaki bir problem veya dikkat eksikliği olabilir. Böyle bir durumda onu yargılamak doğru bir davranış değildir. Kızmak, bağırmak hatta çoğu ailenin yaptığı gibi aşağılamak ise yarardan çok zarar getirecektir. Çocuk ailesinin başarılı olursa kendisini seveceğini düşünecek ve bu yoğun baskı altında başarı gelmeyecektir. Unutulmamalıdır ki her çocuk için ailesi tarafından sevilmek çok önemlidir ve motivasyonunu arttırıcı en önemli etkendir.

 

Hem dinlenme hem öğrenme ortamları oluşturmak gerek

Tatil öğrenciler için dinlenme, veliler için düşük notları kurtarmak adına bir fırsat olarak görülebilir. Aslında her ikisi de doğru bir yaklaşımdır. Önemli olan sadece dinlenme ya da sürekli ders çalışma olarak görülmemelidir. Çocuk hem çok yoğun geçirdiği bir dönemin stresini atmalı hem de tamamen derslerden okuldan kopmamalıdır. Burada öğretmenin vereceği yönergeler ve uygun bir şekilde hazırlanmış tatil ödevleri çok önemlidir.

Bu yıl okulla ilk defa tanışmış ilk defa karne alacak mini mini birler içinse durum daha hassastır. Eğitim öğretim yıllarının daha ilk yılında onları okuldan soğutmamak başarılı ya da başarısız olarak değerlendirmemek gerekmektedir.

 

İlköğretime başlayacak çocukların övgü ve desteğe ihtiyacı vardır

Her çocuğun bilişsel düzeyi, kas gelişimi farklıdır. Bu farklılık harfleri öğrenip okumaya geçmelerinde, kalemi doğru tutabilmelerinde dolayısıyla düzgün bir şekilde yazabilmelerinde kendini göstermektedir. Çocukların henüz gelişimlerinin tamamlanmadığı düşünüldüğünde onlara zaman tanınmalı doğru ve güzel yaptığı şeyler ödüllendirilip takdir edilerek çocuk okumaya teşvik edilmelidir.

Daha önce de belirttiğim gibi özellikle birinci sınıfta öğretmenlere bu konuda çok iş düşmektedir. Karneleri verilirken onlarla konuşulmalı ikinci dönem çok daha iyi olabileceği söylenmeli kesinlikle "böyle gidersen sınıfta kalacaksın" gibi ifadeler kullanılmamalıdır. Verilecek tatil ödevinde her gün için yapması gerekenler ayrı ayrı belirtilmiş şekilde olmalıdır.

 

Çocukları sadece karne döneminde hatırlayanlardan olmayalım

Eğitim öğretim sadece öğrenci öğretmen ya da veli demek değildir. Hepsine görev düşmekte ve başarı üçünün de üzerine düşen görevleri yapmasıyla gelmektedir. Öğrenci sürekli ders çalışmak zorunda olan bir robot değildir. Öğretmen sadece derse girip anlatmakla yükümlü değildir. Her öğrencisiyle birebir ilgilenmeli ve onları tanımaya çalışmalıdır. Aile ise birçok ailenin yaptığı gibi sadece karne günü çocuğunun başarısıyla ilgilenmemeli her zaman ona yardımcı olmalıdır.

Çocuğun sadece öğrenci olmadığı aynı zamanda başka ihtiyaçları olan sosyalleşmesi gereken bir insan olduğu asla unutulmamalıdır. Tatiller de bu ihtiyaçların karşılanması için önemli fırsatlardır. Aileler tarafından sosyal aktivitelere yönlendirme yapılmalı, hem sosyalleşme hem stres atmasına yardımcı olması açısından bu faaliyetler desteklenmelidir.

 

 

Aile Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol