Öğretmen Diyarı

Tatilde ders çalışılır mı?

Yarıyıl tatili başladı. Okullarda ikinci dönem 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Tatil, beraberinde akıllara aynı soruyu getiriyor. ‘’Tatilde ne yapılır?
Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrencinin karnelerini almasıyla yarıyıl tatili başladı. Okullarda ikinci dönem 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak.


Yarıyıl tatili başladı.  Okullarda ikinci dönem 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Tatil, beraberinde akıllara aynı soruyu getiriyor. ‘’Tatilde ne yapılır?
Biten bir dönem… Tatil, beraberinde akıllara aynı soruyu getiriyor. ‘’Tatilde ne yapılır?’’ Bu tek soru ‘’ Ders çalışılır mı?’’, ‘’Kitap okunmalı mı?’’, ‘’ Çocuğum sadece dinlenirse olumsuz sonuçları olur mu?’’ gibi birçok farklı soruyu içinde barındırıyor.

Kültür Koleji PDR Bölümü’nden Gülşah Özgürler, soruya verilecek cevap temelde çocuğun ihtiyaçlarına, yaşına, ilgi ve yeteneklerine, aile ilişkilerine ve düzenlerine göre değişiklikler gösterebiliyor diyor. 

Her yaştan çocuk için tatilin, dinlenmeyi, oyun oynamayı ve eğlenmeyi ifade ettiğine dikkat çeken Gülşah Özgürler, tatil döneminde ders çalışmanın çocuk için yorucu ve ceza olarak algılanabileceği konusunda da uyarıyor.

VERİMLİ BİR İKİNCİ DÖNEM İÇİN NASIL BİR TATİL?

Özgürler, bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktaları da şu şekilde sıralıyor:

- Tatilin ilk amacı dinlenmek olmalıdır. Tatil, ikinci döneme geçişi kolaylaştırır.

-  Bir dönemi değerlendirmek önemlidir. Bu değerlendirmeyi öncelikle çocuğun yapması sonrasında aile bireyleri ile birlikte yapılması önerilir. Çocuğun değerlendirmesi süreci nasıl yorumladığını aktarır. Aktarma sırasında farkındalığı artar ve karar verme süreci için bu farkındalık etkilidir. Çocuğun kendi sürecini değerlendirmesi ebeveynlere de çocuk hakkında birçok konuda bilgi sağlar, bundan sonraki süreçte bu bilgiler ışık tutar.

-  Dönem değerlendirmesi yapılırken karne somut bir veridir. Karnenin önemi süreci göstermesidir. Notlar üzerinden yapılan değerlendirme sonrasında ebeveynlerin motive edici, sonuca değil sürece odaklanan konuşmaları ikinci dönem için umut vericidir.

- Tatil, kaliteli zaman geçirmek için önemli bir fırsattır. Kaliteli zaman, ebeveyn-çocuk iletişiminin güçlendiği, etkili ve eğlenceli zaman dilimi olarak tanımlanır. Okul döneminin yoğunluğunda ebeveynlerin de süreçlerine bağlı olarak kaliteli zaman geçirmek zorlaşmaktadır. Bu dönemde aile sohbetlerine, oyunlarına önem vermek aile içi iletişimini güçlendirir.

-  Kitap okumanın belirli bir zamanı yoktur. Yaz tatilinde de okunabilir kitap, kışın en soğuk gününde de. Okul döneminde çoğu kişi tarafından kitap okumaya zaman ayırılmamakta veya çok kısıtlı zaman dilimleri ayrılmaktadır. Tatil döneminde çocuğun kendi seçtiği kitapları okuması, okuma sonrası kitap hakkında fikirlerini sunması gelişimini birçok yönden etkileyebilecek bir süreçtir. (Sosyal, dil ve bilişsel gelişim)

 

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol