Öğretmen Diyarı

Takıldığınız sorularda bu tekniği deneyin!

Her soruyu çözmek için 2 dakikanız olacak, acele edip hata yapmayın. Takıldığınız, cevabı bulmakta zorlandığınız soruyu geçin, tüm soruları bitirdikten sonra tekrar cevabını bulamadığınız soruya geri dönün. 

Yanlışın doğru cevapları etkilemediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarında diğerlerinden farklı olan bir başka özellik daha var. O da sınavlar için süreniz daha uzun olacak. Her soruyu çözmek için 2 dakikanız var. Bu yüzden acele etmeyin. Birçok öğrenci bir an önce soruları cevaplamak için acele ediyor, sorunun tümünü bitirmeden şıklardan birini işaretliyor. Bu hatayı yapmayın. Soruları, soru köküne de dikkat ederek sonuna kadar okuyun, cevabınızdan emin olduğunuzda işaretleyin. Sorunun cevabını hiç bilmiyorsanız o zaman size en yakın gelen seçeneği işaretleyin. Çünkü cevabınız yanlış olsa bile doğrularınız bundan etkilenmeyecek.

YAPAMIYORSANIZ BIRAKIN TEKRAR DÖNÜN

Sınavda “turlama tekniği” olarak adlandırılan yöntemi deneyebilirsiniz. Yani soruyu okudunuz ama cevabı denediniz ve bulamıyorsunuz, üzerinde durmayın, soruyla inatlaşmayın, işaret koyup sıradaki soruya geçin. Bu şekilde yapamadığınız soruları geçerek sınavı tamamlayın. Soruların tümü bittikten sonra da tekrar yapamadıklarınıza bakın. Bu kez yapabilirsiniz. İşte bu tekniğe turlama tekniği deniliyor. Böylece yapamadığınız soruların üzerinde fazla zaman kaybetmemiş oluyorsunuz.

DİN SORULARI, ZORLUĞU İLE ÖĞRENCİLERİ ELEMİŞTİ

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sınavı ile ilgili “Kolay olur” algısının yanlışlığına değinen Fen Bilimleri Dershanesi uzmanları geçen yıl yapılan ilk TEOG sınavını hatırlatarak “Sorular zordu ve öğrencileri eleyen sınavlardan biri olmuştu” diyor. Uzmanların bu sınavla ilgili yorum ve tavsiyeleri şöyle: KONULAR

ÖĞRENCİLERİ ZORLUYOR:

Din Kültürü dersinin sınavı öğrenciler için kolay gibi gözükse, konular ne kadar yoruma dayalı olsa da bazı kavramlar öğrenciyi zorluyor.

EZBER YAPILMASI GEREKİYOR:

Örneğin; 1. ünitede yer alan “evrensel yasalar”, 2. ünitedeki “zekât, hac ve kurban” ve 6. ünitedeki “dünyadaki dinler” ile ilgili kavramlar öğrencilerin sınav öncesi ezber yapması gereken konular. Din kültürü dersi çalışırken öğrenci önce konuyu okumalı ve bilmediği kavramları mutlaka öğrenmeli. Çünkü geçen yılki sınavda öğrencilerin en çok yanlış yapma nedenleri, bilmedikleri kavramlar oldu. BUNLARI SAKIN GETİRMEYİN Öğrenciler yanlarında saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat yanı sıra, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi ve çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın sınava alınacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacak.

BUNLARA DİKKAT EDİN

-Paragraf sorularını anlayabilmek için öncelikle soru kökünü iyi okuyun. -Grafik sorularında dikkatli olun. -Matematik ve fen sorularında işlem hatası yapmayın, kontrol edin.

ÖĞRENCİLER YANLIŞ İŞARETLEME YAPIYOR

Uğur Dershanesi uzmanlarından Seda Kaya, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin sınavında öğrencilerin sorumlu oldukları konuların Atatürkçülük ünitesinin sonuna kadar olan tüm bölümleri kapsadığını söyleyerek tavsiye ve önerilerini şöyle sıralıyor: MEB YAYINLARI KİTABINA BAKIN: Bakanlık bu dersin sorularını MEB Yayınları’na ait ait kitabın içindeki açık uçlu soruları çoktan seçmeli sorulara çevirerek Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini yorumlatarak ya da kitaptaki bilgileri kullanıp paragraf oluşturarak soruyor. Bu nedenle bu kitaptan çalışmanızı ve eksiklerinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz.

ÇAĞDAŞ TÜRKİYE VE ATATÜRK:

Sınavda konu kapsamı Atatürkçülük ünitesinin sonuna kadar. Geçen seneki sınavın konu dağılımlarına bakıldığında Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar ve Atatürkçülük ünitelerinden soruların ağırlıkta olduğu söylenebilir. YANLIŞ İŞARETLEME YAPILIYOR: Öğrenciler dikkatsiz, soruları sonuna kadar doğru bir biçimde okumuyor ve cevap şıkkını yanlış işaretleyebiliyor. Bunları yapmayın. Unutulmamalıdır ki sınavda cevaplanacak soru sayısı 20, süre 40 dakika. Bu süre soruları cevaplamak için oldukça yeterli. Bu nedenle sorular dikkatli bir şekilde okunmalı, anlaşılmalı sonra cevaplanmalı.

DİL'DE BAŞARI İÇİN KELİME ÖĞRENMENİZ GEREKİYOR

Final Dergisi Dershanesi İngilizce öğretmenleri yabancı dil sınavında kelime bilgisinin önemine dikkat çekerek uyarılarını ve dikkat etmeniz gereken konuları şöyle sıralıyor:

DAHA ÇOK SORU ÇIKABİLİR:

“Expressing Suprising” konusuyla ilgili birinci dönem TEOG sınavında 3 soru soruldu. Bu dönem daha fazla soru çıkması bekleniyor. Bu konudaki sorular öğrencilerin bildiği kelime sayısının fazla olmasına bağlı ve en çok hata yapılan sorular. Bu konu ile ilgili soru çözün ve kelime öğrenin.

CİLT BAKIMI ÜNİTESİNE DİKKAT:

“Vocabulary” hem birinci hem de ikinci sınavda soru sorulan bir konu. Kelime bilginiz iyi ise zorlanmazsınız. İmproving One’s Look (Skin Care) konusunun içeriği “cilt bakımı” ile ilgili ve ünitenin içeriğinde yeni kelime sayısı çok fazla.

KOPYAYI GÖREVLİ SAPTAYACAK

Geçen yıl kopya çektikleri gerekçesiyle sınavları iptal edilen öğrencilerin açtıkları davayı kazanmaları nedeniyle bu yıl bilgisayarla kopya taraması yapılmayacak. Ancak gözetmen öğretmenler kopya tutanağı hazırlarsa öğrencinin sınavı iptal edilecek.

İLK 15 DAKİKA GEÇ KALANA EK SÜRE YOK

İlk 15 dakika geç kalan sınava girecek ancak ek süre verilmeyecek. Her bir ders yazılısı başladıktan sonra ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecek. Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala öğrenciler sınıftan çıkarılmayacak. Her ders sınavı tamamlanana kadar sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecek.

EN ÇOK KODLAMA HATASI YAPILIYOR

Öğrenciler en fazla kodlama hatası yapıyor. Cevap kâğıtlarına kimlik numaralarını silik ya da yanlış kodluyorlar. Kitapçık türünü yazmamak da bir başka hata. Hatalı ve eksik kodlamadan öğrenci ile birlikte salon görevlileri de sorumlu olacak. Öğrenci, cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini siyah kurşun kalemle yapacak. Cevabınızı yuvarlağın dışına taşırmadan işaretlemelisiniz. Her sorunun 4 seçeneği var. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucu tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilir.

İŞARETLERE DİKKAT EDİN

Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirilmeyecek. Kitapçıktaki işaretlemeleri cevap kâğıdına geçirmeniz gerekiyor. Cevap kâğıdındaki imza bölümünü de imzalayacaksınız. Bu bölümde imzanızı silinmeyen bir kalemle atmanız gerekiyor.

 

Kaynak: (habertürk) 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol