Öğretmen Diyarı

TABLETİM ELİMDE, ÖĞRETMENİM NEREDE?

     Tablet çok şeydir ama her şey değildir. Tablet bilgisayarlar eğitim camiasında o kadar gözde büyütülmüş ki tablet her şeydir anlayışı hâkim olmaya başlamıştır. Hayatta her şeyde olduğu gibi eğitimdeki ihtiyaçların da belirli hiyerarşilere göre belirlenmesi gerekir. Yani yapılacak çalışmalarda öncelik ihtiyacına göre faaliyetler sürdürülmelidir. Demem o ki benim okulum yok, benim sınıfım yok, benim okulumda çocuğun oyun oynayabileceği bir bahçe yok, benim okulumda laboratuar yok, benim okulumda derslik yok, benim okulumda her şeyden önemlisi öğretmenim yok.  Bunlar yokken neyleyim tableti.


      Büyük baş hayvan yetiştiricisinin, arıcının,tesisatçının v.s. ücretli öğretmen olduğu bir yerde, alanının uzmanı bir öğretmenin olmadığı bir yerde neyleyim tableti. Öğretmen yoksa dersi tablet mi anlatacak? Tablet mi bir öğrencinin gözyaşlarını silen mendil olacak, tablet mi öğrenciyi bağrına basacak, tablet mi öğrencin başını okşayacak tablet mi öğrenciye tebessüm edecek tablet mi öğrenciye değerler eğitimini kazandıracak, tablet mi öğrencinin kimi zaman annesi, kimi zaman babası, tablet mi kimi zaman öğrencinin sırdaşı olacak?


      Demek istediğim şey şudur. Tablet bilgisayarlara karşı değilim. Ancak tablet bilgisayarların işlevsel olabilmesi için öğretmene ihtiyaç vardır. Ücretli büyükbaş hayvan yetiştiricisine, arıcı, tesisatçıya v.s. değil alanının uzmanı öğretmene ihtiyaç vardır. Öğretmen yoksa tablet sadece öğrencin elinde duran işlevsiz bir nesne olacaktır. Empatik düşünürsek ben bir öğrenci olsam yetkililere şunu söylerdim: Tablet elimde, öğretmenim nerede, rehberim nerede? Ataması yapılmamış öğretmenime de şunu derdim: Sen yoksan neyleyim tableti öğretmenim, sen yoksan neyleyim büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ücretli öğretmeni atama bekleyen alanın uzmanı öğretmenim?


       Son olarak şunu söylemek istiyorum, eğitimde ihtiyaç hiyerarşisi belirlenmelidir. Her şeyden önce derslik sıkıntısı ve alanının uzmanı öğretmen sıkıntısı çözülmelidir. Gerekli temel ihtiyaçlar sağlandıktan sonra çağın gereklerine uygun diğer araç gereçler de sağlanmalıdır. Önce öğretmen ve derslik ihtiyacı sonra da tablet ihtiyacının karşılanması daha uygun olacaktır. 


İsrafil Ayyıldız

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim