Öğretmen Diyarı

Susam Sokağı Neden Muhteşemdi?
 “Esas hedefimiz oldukça basitti; çocukların, özellikle de dar gelirli ailelere sahip çocukların hayatlarında başarılı bir televizyon programı sayesinde güzel bir farklılık yaratmaktı.”
Katıksız iyi niyetle oluşturulmuş amaç, Sesame Street’in büyük başarısındaki en büyük etmen olmalı.

Susam Sokağı: Televizyonda bir ilk!

Bizim ülkemizde de Sesame Street, Susam Sokağı ismiyle uyarlandı ve yayınlandığı süre boyunca büyük bir hayran kitlesi kazandı. Nasıl kazanmasın ki? 1960 yıllarında Sesame Street’in tasarlanması için bir komite kurulmuştu ve başına Harvard’da psikoloji profesörü olan dünyaca ünlü Gerald S. Lesser getirilmişti. Programın yapımcılığını iki farklı grup üstlenmişti, biri alanında uzman televizyon yapımcıları ve çocuk gelişimi konusunda uzman eğitimciler. Önceden sadece para kazanma ve reyting amaçlarıyla yapılan çocuk programları, Sesame Street sayesinde yepyeni bir bakış açısına sahip oldu.

Baran 5 Yaşında Arkadaşları Ona Einstein Diyor

Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, insanlar öğrenme kapasitelerinin yarısını 5 yaşına kadar, diğer yarısını da ömrünün kalan kısmında kullanıyor. Bu araştırma bize şu sonucu veriyor: Çocuk 5 yaşına kadar ne öğrenebilirse, kalan ömründe de o kadar çok şey öğrenebiliyor.

Susam Sokağı İzlemeyen & Susam Sokağı İzleyen

Sesame Street aynı zamanda bir sosyal deneydi. Program boyunca akademisyenler araştırmalarına devam etti. Programı izleyen çocuklarla izlemeyen çocuklar arasında, programı ailesiyle beraber izleyip tek başına izleyen çocuklar arasında ve bunlar gibi birçok gruplar arasında karşılaştırmalı araştırmalar yapıldı, aynı zamanda kız ve erkek cinsiyetlerine de dikkat edildi. Sonuçlar hayret vericiydi. Örneğin bir deneyin sonucuna bakalım:

1969 Sesame Street’te kuklaların yaşamaya başlamasının ilk yılıydı. İzleyici çocuklar arasından bir grup seçildi ve bu grup beşe bölündü. Sesame Street’i haftanın 1 günü izleyenler, 2-3 günü izleyenler, 4 günü izleyenler, 5 günü izleyenler ve hiç izlemeyenler… Bu çocuklara başparmaklarının nerede olduğu soruldu. En yüksek oranda doğru tahmini Sesame Street’i haftanın 5 günü izleyen çocuklar verirken (%79), en başarısız çocuklar hiç izlemeyenlerdi (%50).

Buna benzer deneyler ergenlik çağındaki çocuklara da yapıldı ve en başarılı olanlar çocukluk çağlarında programı izleyen deneklerden çıktı.

Yazıyı güzel bir haberle kapatıyoruz. Kurabiye Canavarı, Kırpık, Edi ve Büdü… Çocukluğumuzun bu sevimli arkadaşları şimdi televizyonlara geri döndü. Üstelik kadroya otizm konusunda toplumu bilinçlendirmek için yeni bir isimde katıldı: Julia. Otizm tanısı konulmuş, küçük ve tatlı bir kız.

HBO’yla yapılan anlaşmaya göre, program 5 yıl boyunca yayınlanacak, çocukluğunu hatırlamak isteyenlere ve çocuğunun televizyonda da kaliteli programlar izlemesini isteyenlere duyurulur.

Açılış fotoğrafı: www.whatsnewworld.info

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol