Öğretmen Diyarı

Suriyelilere Edebiyat ve Türkçe Öğretmeni Bilmecesi Devam ediyor
 

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen Suriyeli öğrencilere öğretmen alımı ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı resmi bir alımın olmadığı yönünde basın duyurusu yaptı. Bakanlık Suriyeliler için KPSS'siz istihdam haberlerinin doğru olmadığını ifade etti.
Bakanlığın ilgili açıklaması şöyle:
" Sosyal medyada ve çeşitli haber kanallarında "KPSS Puansız Öğretmen Alımı" konulu asılsız haberler yayınlanmaktadır. Söz konusu haberler yanlış bir algı yönetimi ile servis yapılmaktadır. 
Genel Müdürlüğümüzün, Ülkemizde bulunan Suriyelilere Türkçe öğretilmesi için öğretmen görevlendirilmesine yönelik resmi bir çalışması veya öğretmen alımı bulunmamaktadır." Yukarıda yer alan resmi açıklama öncesinde ve sonrasında Şanlıurfa, Adıyaman, Kayseri, Mardin ve Alanya Suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdamı ilanına çıktı. İl Milli Eğitim Müdürlükleri şartları belirtmeden 1-2 gün süreli ilana çıkması bu işi iyice karmaşık hale getirdi. 

Peki çeşitli gazetelerde yer alan haberlerde neler iddia ediliyor? 

15 gün eğitim ve 45 gün kurs olmak üzere ek ders ücreti karşılığında(ücretli öğretmenlik gibi) 60 gün(2 ay) süreli öğretmen alımı gerçekleştirilecek ve bu öğretmenler halen atanmamış öğretmenler arasından seçilecek. Bazı kaynaklara göre ise asgari ücretin 2 katı ücret(2600 TL) ile 1 yıllık periyotlarla yenilenmek şartı ile öğretmenlerle 5 yıllık sözleşme imzalanacak. Yine İl MEM'lerin duyurularında Sınıf öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği ve Edebiyat öğretmenliği lisans mezunları veya formasyon belgesi olan ataması yapılmayan öğretmenler başvurabiliyor. İddialar arasında Suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdamının finansal kaynağının UNESCO olacağı da yer alıyor.

Atama bekleyen binlerce öğretmen, eğitim camiası, kamuoyu bakanlığın konu ile ilgili detaylı bir açıklama metni ile duyuru yapmasını bekliyor. 

İsmet Yılmaz Suriyeliler İçin Öğretmen Konusuna Şu Açıklamayı yaptı:

“Suriyelilerle ilgili bizim özel bir görevlendirmemiz yok. UNICEF’in bir öğretmen alımı var o konuda Millî Eğitim Bakanlığından destek talep ediyor. Biz Türkiye’de şu anda yaklaşık 900 bine yakın Suriyeli eğitim alma seviyesinde, yani anaokulundan üniversiteye kadar. Şimdi 330 bine yakın öğrenci eğitim alıyor, bunu ilk aşamada 500 bin, daha sonra da eğitim çağında olan herkesi eğitime kazandırmak için bir seferberlik başlatıyoruz. Bunun için de ne lazım? Muhakkak ki ilave öğretmen lazım, bunun için ilave sınıflar lazım, bunun için ilave okullar yazım, bunun için ilave müfredat, hem Arapçayı, hem Türkçeyi ihtiva eden ders kitaplarının hazırlanması lazım, bunun için ilave kaynak hazırlanması lazım. Devletimiz, Hükümetimiz, Avrupa Birliği de yardım yapacağız diyorlar ama, işte esas yardım yapması gereken konu, alan burasıdır, eğitim alanıdır. Dolayısıyla biz bu yıldan itibaren bir seferberlik başlatacağız, 330 bin eğitim alan Suriyeli öğrenci sayısını ilk aşamada 500 bine, sonra da geri kalanını kendi eğitim sistemimize kazandırmak istiyoruz.”

Kaynak: 
www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim