Öğretmen Diyarı

Suça sürüklenen çocuklar en çok akranına güveniyor
 Yapılan bir araştırmada suça sürüklenen çocukların yüzde 46,4'ü hırsızlık, yüzde 34,4'ü yaralama, yüzde 4,7'si uyuşturucu olayına karışıyor. Çocuklar en çok da kendi akranlarına güveniyor
İstanbul Anadolu Adliyesindeki çocuk mahkemelerinde çeşitli suçlardan yargılanan yaşları 15-18 arası 192 ergenle farklı liselerde eğitimine devam eden 428 genç üzerinde yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Yüzde 31'ini suça sürüklenen, yüzde 69'unun da suça sürüklenmeyen ergenlerin katıldığı araştırmada çok sayıda soru yöneltildi. Sonuçlardan bazıları şöyle:

- Suça sürüklenen ergenlerin yüzde 46,4'ü hırsızlık, yüzde 34,4 yaralama, yüzde 4,7 uyuşturucu, yüzde 7,3 kavga, yüzde 4,7'si gasp, yüzde 2,6'sı cinsel taciz suçlarından yargılanırken, katılımcıların yüzde 37,5'inin suç işleyen arkadaşı olduğu belirlendi.

- Araştırmaya göre, suça sürüklenen ergenlerin yüzde 10,9'u orta düzeyde, yüzde 89,1'i ise yüksek düzeyde benlik saygısına sahip. Suça sürüklenmeyenlerin yüzde 26,4'ünün orta düzeyde, yüzde 73,6'sının ise yüksek düzeyde benlik saygısı var.

- Suça sürüklenenlerin yüzde 12,5'nin de depresif duygulanımının olmadığı, yüzde 64,1'in de depresif duygulanımının az olduğu, yüzde 23,4'ünde de orta olduğu saptandı. Buna göre, suça sürüklenenler suça sürüklenmeyenlere göre daha az depresif duygulanım içinde bulunuyor.
Vatan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim