Öğretmen Diyarı

SORUN SİZDE Mİ YOKSA ÇOCUĞUNUZ DA MI?
 Çocuğunuz tüm ısrarınıza karşı yemek yemeyi red mi ediyor? Çocuğunuz yemek saatlerinde hırçınlaşıyor mu? Yemek zamanları sizin için işkenceye mi dönüşmeye başladı?
Çocuk Gelişimci Deniz Temur, ebeveynlere, çocuklarının yeme problemlerini kendi davranışlarını düzelterek aşabileceklerini belirterek, önemli tavsiyelerde bulundu.
Sakin Olmayı Öğrenin!
Anne ve babaların yeme problemlerine karşı gösterdikleri ilk tepki  sinirlenme ve çocuğu zorlamadır. Yeme problemi yaşayan çocuklar sert tepki gördüklerinde sorun kronik bir hal almaya başlayabilir. Öncelikle aileler çocuğa karşı zorlama alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Çocukla inatlaşmak, ödül ve ceza tehditleriyle sorunu aşmaya çalışmak durumu sadece kötüleştirir.

Kontrollü Serbestlik Uygulayın!
Aileler, özellikle de anneler haklı olarak yeme bozukluklarının çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceği endişesi içinde olurlar. Uzun süreli yeme bozukluklarında bu bir risk oluşturmakla birlikte, aileler kısa süreli kontrollü serbestlik uygulayabilirler. Çocukları yemek yemek istemediğinde onların tercihlerine saygı göstererek çocukla yemek arasında oluşan olumsuz bağı ortadan kaldırabilirler. Aile içinde kriz olmaktan çıkan yemek saatleri bir süre sonra çocuğu yemek yemeğe yaklaştıracaktır.

Yemek Varken Kimse Açlıktan Ölmez!
‘Yiyecek bir şeyler varken kimse açlıktan ölmez’ bunu ailelerin sıklıkla hatırlaması gerekir. Örneğin, bir öğünde yemek yemeyi reddeden çocuk, diğer öğünde açlık hissiyle kendiliğinden yeme eğilimi gösterebilir.

Atıştırmalıklara Dikkat!
Atıştırmalıkların hem lezzetli hem de cezbedici oldukları için iştah kontrolünü zorlaştırır. Gün içinde kontrolsüzce tüketilen atıştırmalıklar çocukların ana öğünlerde iştahsızlaşmasına neden olmaktadır. Çocukların atıştırmalıklara her istediklerinde ulaşmaları engellenmediği sürece yeme problemlerini aşmak mümkün değildir.

Çocukların ara öğünleri onların iştahlarını kesmeyecek nitelikte ve zamanlamada olmalıdır. Ailelerin öğün aralarını çocuklarının açlık hissini yakalayabilecekleri uzunlukta ayarlamaları gerekir. Diğer yandan, aileler acıkma sürelerini bozucu davranışlar sergilememeli ve çocuklara sürekli bir şeyler yeme teklifinde bulunmamalıdır.

Peşinden Koşarak Yedirmeyin!
Yeme bozukluklarının aşılmasında sofra düzeni önemli bir araç. Ailece birlikte yenilen öğünler, çocukların kendi yemeklerini yemelerine izin verilmesi de kolaylaştırıcı nitelikteki adımlar. Annelerin çocuklarının peşinde dolaşarak onlara yemek yedirmeleri ise sakıncalı. “Gezerek yada oyun oynayarak yemek yiyen çocuklarda lezzet alma, tokluk hissi oluşmaz. Çocuklar böyle beslendiklerinde yedikleri yemeğe değil, yaptıkları diğer aktivitelere odaklanırlar. Yemek ise motor bir alışkanlığa dönüşür.”

Uzun Süre Aç Kalmaya Alışan Çocuklar Yemek Yemeği Reddeder!
Yeme sorunlarında yaygın şekilde görülen bir diğer nedenin de çocukların açlık hissini bastırmayı öğrenmesidir. Yeme ihtiyaçları gerekli zamanlarda karşılanmayan çocuk açlıkla baş etmeyi öğrenir. Açlık hissiyle baş etmeyi öğrenen çocuklarda yeme sorununu aşmak diğerlerine oranla biraz daha zor olabilir.

Acıkma hissiyle midede meydana gelen acı beyni yemek yemek konusunda uyarır. Ancak uzun süre açlık çeken ve bunu bastırmayı öğrenen çocuklarda mide-beyin koordinasyonunda bozukluklar oluşabilir. Bu durumda vücut açlık çekse bile çocukta iştah artışı görülmeyebilir. Acıkma hissini yakalayamayan çocuklar yemek yemekten de uzaklaşır. Bu durumda ailelerin uzman desteği almaları faydalı olabilir.
Yazar: Çocuk Gelişimci Deniz TEMUR

Kısa Bağlantı : http://clss.link/24ugH6R

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim