Öğretmen Diyarı

Sorgulamaya Dayalı Aktif Öğrenme
 Bugün uygulanan şekliyle eğitim, özellikle ilkokul eğitimi, öğrencilerin kendisine sunulan bilgileri ezberleyip, öğretmenin istediği şekil ve zamanda öğretmene tekrar etmesidir. Çok genel bir benzetmeyle bilgisayar hafızası olması beklenen çocuklar, bu beklentiye cevap veremeyince de etiketlenip sistem dışında kalmaktadırlar. Sınavlar eğitimin hedefi olarak algılanmakta ve bir amaç olmaktadır.

Sorgulamaya dayalı öğrenme sisteminde, öğrenciler öğretmeni bilgi dağarcıklarını geliştirmek için bir kaynak olarak kullanırlar. Öğrenilecek konular müfredat programı doğrultusunda belirlenirken, yani bilgi önemini korurken; öğrencilerin konulara ilgi, beceri ve var olan bilgileri doğrultusunda yaklaşmaları sağlanır. Bilgi, öğretmenin kendi öğrenme sistemi ile yapılandırılmış halinden çıkarılıp ortaya konur; öğrenciler kendi öğrenme sistemleri ile bilgiyi yapılandırıp öğrenirler.Öğrenci pasif alıcı konumundan çıkarılır; soru soran, araştıran ve sorun çözen bir birey olur.

Bilgi, öğrenilmesi gereken birbirinden kopuk parçalar olmak yerine, hayatla ve günlük yaşamla ve birbiriyle bağlantılıdır. Tüm dersler, branşlarda dahil olmak üzere aynı konuyu birbiriyle bağlantılı olarak işlerler. Ders kitaplarına ve alıştırmalara bağlılık yerine güncel kaynaklar ve çok amaçlı materyal kullanımı vardır.

Öğretmen ve öğrenciler, öğrenme ve ölçmenin kararlarını ortak alırlar. Öğretmen kendi uygulamaları üzerine düşünen, kendini yenileyen ve hala öğrenen bir bireydir. Kişisel deneyimlerini kullanarak, daha iyi öğrenme ortamları için yeni teknikler ve stratejiler dener. Mutlak otorite ve her şeyi bilen kişi olmak yerine, öğrenmek için uygun ortam yaratmakla yükümlü bir kolaylaştırıcıdır.

Ölçme, öğrenmeden bağımsız ve yalnız öğretmene tanınan bir imtiyaz değildir. Tek bir ölçme tekniği, örneğin testler, yerine çeşitli ölçme teknikleri kullanılır. Öğrenciler kendi öğrenmelerinin ölçümünde etkilidir.

Eğitimin hedefi, ezberlenen bilgiyi doğru cevap olarak öğretmene tekrarlayan çocuk yerine nasıl öğreneceğini ve düşünmeyi bilen bireyler yetiştirmektir. En genel tanımlamayla öğretim, bir üst düzeydeki ders veya sınıf için veya sınavlar için değil, 21. yüzyılda yaşamak ve çalışmak için yeterli olmayı hedeflemelidirhttp://www.personalife.com.tr/sorgulamaya-dayal305-e287itim.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim