Öğretmen Diyarı

Sınırları Aşmaları İçin Bazen Onlara Aşılması İmkansız Sınırlar Koymak Gerekir.
Hikaye unsurlarını vererek yazdırmak benim en favori etkinliğimdir. Tam anlamıyla er meydanıdır. Çıkan sonuçlar inanılmazdır. Onlara istediğiniz resmi yapın, istediğiniz hikayeyi yazın demek hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmek adına pek doğru değildir. Ezbere bir eğitim anlayışı bu. Eksik. Bir yere kadar geliştirir sadece. Çıtayı yukarı koyalım.
Hikayelerini yazarken bu unsurlardan başkasını koyamazlar. Yani işin içine uzaylılar ve onların teknolojilerini koyarlarsa arkadaşları anında itiraz eder. Kişilerde uzaylı yok çünkü. Göktaşı ve Mars yörüngesine dünyadan bir araçla gittiler yazarsa biri, iyi anlamda linç edilir. Çünkü o yerler için zaman 1750 ve o zamanda roketler icat edilmedi. Eski dönemlerde bir öğrencim göktaşını dünyaya çarptırmış ve kişileri üstüne çıkartıp fotoğraf çektirmişti. Çözüm güzeldi ama itiraz geldi. O tarihte fotoğraf makinesi olamazdı. Mecburen bir ressama resimlerini yaptırdılar diye değiştirdi. Bu ortamı, bilinci oluşturun ve gerisini sadece izleyin. Hayal edemeyeceğiniz şeyleri göreceksiniz. Son teknolojik sınıflara, çetrefilli etkinliklere, pahalı materyallere gerek yok. Kağıt ve kalem. Hiçbir şey onların zihinlerinle boy ölçüşemez. Onların hayal gücü ve yaratıcılıkları için daha faydalı bir etkinlik yok benim açımdan. Bizler bu etkili ve basit, heryerde yapılabilecek etkinlikleri bulmak zorundayız.
Önce siz itiraz edin dinlerken. Sonra onlarda pür dikkat dinleyerek hikayeleri zihinlerinde canladırmaya çalışıp akıl ve bilim doğrultusunda, mantık çerçevesinde itiraz edeceklerdir ya da yürekten takdir, teşekkür edeceklerdir. Bir günde yazdırmayın. Bir hafta süreleri olsun hikayelerinin olay örgüsü, mantık hataları vs. için. Atasözleri ve deyimleri nasıl karakterlere söyleteceklerini düşünsünler. Çözüm yollarını, etkili finali, sürpriz başlangıçları hayal etsinler. Kimisi güldürmek için kimisi şaşırtmak için yazar mesela. Dinleyici ve yazan tam anlamıyla gönüllüdür. Sayısız kazanım var içinde.
Eğitim, aşabildikleri sınırlar ve kendi başlarına çözdükleri problemler kadardır. Bir hayalin içinde.. Sadece bir kağıt ve kalemle..
Otomatik alternatif metin yok.

Ahmet Naç
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim