Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenlerine Yapılan Haksızlıklara Kim Dur! Diyecek?

Çok değil 15  yıl  kadar önce  yap  boz tahtasına dönen  eğitim   sistemi , sırf imam hatip  liselerinin  önünü kesmek amacıyla ve çarpık bir  anlayışla  ,bizim seçmediğimiz kişilerce, değiştirilmişti. O  zamanlar  her öğretmen  maaş karşılığı 15  saat   derse  girmekteyken  Sınıf   Öğretmeni  branşında olanların maaş karşılığı 18  derse  girme zorunluluğu getirildi. Bu şu  anlama  geliyordu; bir  sınıf   öğretmeni  maaşını hak etmek için bundan böyle 3  saat  fazla  ders  verecek ama  aynı   parayı  alacaktı.

 

Diğer  öğretmen  branşlarında değişiklik  yapılmazken   sınıf   öğretmenleri  maddi kayba uğradı. Her on öğretmenden   yedisinin   sınıf   öğretmeni  olduğu düşünülürse bu olumsuz kararlar  eğitim   camiasının %70'ini  etkilemiştir ,  etkilemeye  devam etmektedir. Son on beş yılda fiilen görev  yapan   sınıf öğretmenleri  bu karar nedeniyle  büyük  maddi kayba uğramıştır.  Durum  böyleyken bu haksızlığın üstüne  4+4+4  sistemiyle  5.  sınıf   öğrencilerinin   eğitimi  bundan böyle branş  öğretmenlerine  bırakılırken on binlerce  sınıf   öğretmeni   okutacak  sınıf  bulamayacak ve norm kadro fazlası  durumuna  düşecektir.

 

Okullarda   sınıf   öğretmenlerinin  okutacağı  sınıflar  azaldığından atama ve tayin  işlemlerinde güçlük  çekecek,  tercih edebilecekleri   okul  sayısı azalacaktır. Bu  sistemin  bir başka olumsuz yanı ise 1.  sınıf öğrencileri  6  yaşında   okullu  olacaklarından  sınıf   öğretmenlerinin  işi zorlaşacaktır. 6  yaşındaki  çocuğa okuma  yazma  ve  temel  aritmetik  becerisi   kazandırmak  7  yaşındaki  çocuğa  kazandırmaktan  zordur. Öğretim   programı  6  yaş  grubuna göre  yeniden   düzenlenmelidir .

 

444  sistemi  önceden  planlanmadan   uygulamaya   konuldu .  Eğitim  Fakültelerinin  Sınıf   Öğretmenliği  Ana Bilim  Dalında okuyan  sınıf   öğretmeni  adaylarının %90'ı kadro azlığı nedeniyle atanamadı.  Çağımızın hak arama düzeni sendikal örgütlenmedir.  Eğitim - Öğretim   sektöründe  faaliyet gösteren sendikalar  sınıf öğretmenlerinin  haklarını  korumakta , savunmakta yetersiz kalmaktadır. İktidarların  yaptığı  icraatların ortak  yönü  sınıf   öğretmenlerine  hak kaybı getirmektir.  Sınıf   öğretmeni   meslektaşlarıma  Allah  kolaylık versin.

 

Serdar  GÜNDÜZ

Eğitim  Yöneticisi

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Uğur Bozkurt 2 yıl önce

Acaba sinifcilarin yaptıkları haksızlık lara kim dur diyecek asil mesele bu !!!