Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenleri verilen sözlerin tutulmasını bekliyor...
 
 
 
Atama bekleyen öğretmenler camiasının en kalabalık ve bir o kadar da şanssız kitlesi sınıf öğretmenleri. Her şey geçen yıl yapılan ilk atamada bölüme ayrılan 324 kişilik kontenjanla başladı. Türkiye'nin en fazla mezun veren bölümü 40 bin atamada aldığı 324 kişilik kontenjanla büyük bir şok yaşamıştı. Bu durumun en vahim etkisi ise bir yıl sonra yapılacak olan üniversitelere yerleştirme sınavında görülecekti. 324 kişilik kontenjan bölümün itibarını lekeleyecek ve % 1'lik dilimlerle öğrenci alan bölüm bazı üniversitelerde tercih dahi edilmeyerek öğrenci bulamayacaktı. Haliyle eğitim fakültelerine yerleşen öğrencilerin kalitesi de düşecekti. Neyse ki Milli Eğitim Bakanlığı bir süre sonra sorunu çözmek adına bugüne kadar alan dışı atamalardan en fazla zarar gören bölümün önünü alan değişikliği ile açacaktı. Artık sınıf öğretmenlerine de Milli Eğitim camiasının kapıları aralanıyordu. 

Birand'ı rahmetle anıyoruz. 
 19 Ekim 2012 tarihli 32. gün programı; rahmetli Birand'ın biz atama bekleyen öğretmenlere son jesti... Bizim konu Birand'ın da ilgisini çekmiş ve konunun muhatabı bürokratlar ile bir grup arkadaşımızı programına davet etmişti. Arkadaşlarımız yaşadıklarının etkisiyle bürokratları soru yağmuruna tutuyor, rahmetli Birand da arkadaşlarımıza destek olmak için elinden geleni yapıyordu. Program hararetli tartışmalarla devam ediyor, yer yer kırılma anları yaşanıyordu. Yine onlardan birisi binlerce sınıf öğretmenin akıbeti hakkında sorulan soruydu. Personel Grup Daire Başkanı Hamza Aydoğdu söz alıyor ve aynen şu cümleyi kuruyordu: ''Alan değişikliğinden dolayı gelecek yıl 8500 civarında sınıf öğretmeni açığı oluşuyor ve ağustos ayında sınıf öğretmenliği açığını fazlasıyla alacağız merak etmeyin.'' Milli Eğitim Bakanlığının önde gelen bürokratlarından birisi tüm Türkiye'nin önünde böyle bir açıklama yapınca sınıf öğretmenlerine de ağustos ayını beklemek düşüyordu. Bugün aylardan Ağustos ve ilk atamanın yapılmasına az bir süre kaldı ve sınıf öğretmenleri sadece kendilerine verilen sözlerin tutulmasını, mağduriyetin bir nebze olsun giderilmesini istiyor. 

Su gergedanlarının doğum hikayesi: 
 Ağırlıkları beş tonu bulan dev kara hayvanları. Öyle bir doğum hikayeleri var ki teşbihte hata olmaz dedirten cinsten. Hamilelik dönemimde aşırı kilo alan gergedan anneleri hareket etmekte zorlanır çok zor yer değiştirirlermiş. Fakat her şey doğum yapana kadar. Doğum yaptıktan sonra da rahatlamanın verdiği özgürlükle ordan oraya zıplarlarmış. Alan değişikliğinden geri dönüş hikayesi de böyle bir şey işte. Batıya bir şekilde geçeyim de diğer arkadaşlarımın on yıllık hizmet puanı ile tayin olduğu illerde sınıf öğretmenliğine döneyimin hesabını yapmaktır. 
  
Alan değişikliğinden geri dönüş ve öğrenim özründe bilgi kirliliği:
 Bu iki konu malesef tık kaygısıyla hareket eden basın kuruluşlarının öğretmenleri yanılttığı konuların başında geliyor. Öğrenim özrü ile ilgili verilen karar mahkemenin sonuçlandığı ve idarenin eylemde bulunması gerektiği yönündedir. Fakat Meb İl emri davasını kazandığından olsa gerek bu karara riayet etmeyerek sadece öğrenim özrü kılavuzda varken yüksek lisansa başlayan öğretmenlere başvuru hakkı vereceğini ilan etmiştir. Alan değişikliğinden geri dönüş davasında ise halen sonuçlanan bir mahkeme bulunmadığı gibi mahkemenin bakanlığa eylemde bulunması yönünde de bir girişimi olmamıştır. Dolayısıyla Meb'in ara kararla işlem yapma zorunluluğu yoktur. Ara kararı yürütmeyi durdurma şeklinde olan iptal davalarının ret ile sonuçlandığı da çoğu kez görülmüştür. Ara kararlar koruyucu nitelikte olduğundan doğru ile yanlışı ayırmakta yetersizdir. 

Eyüp Polat
Atama bekleyen sınıf öğretmenleri adına

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet Tan 2 yıl önce

Mağduriyetimizin giderilmesi,geçen yıl ki atama yapılmayan ve kadrosu başka branşlara verilen kadro hakkımızın bu yıl ki kadro ile birleştirilerek atama hakkımızın iade edilmesi ve verilen sözün yerine getirilmesini istiyoruz.