Öğretmen Diyarı

Sınıf öğretmeninin özellikleri

Bu sorunun cevabı hep arandığı gibi güncellenen bir konu olduğundan cevabı da yok aslında.Belki geçiçi  cevaplar bulabiliriz.

                        Öğrencilere için örnek bir karakter olması gereken sınıf öğretmeni,öğrencisinin gözünde ''Öğretmenim her şeyi bilir.'' olduğundan,her zaman güncel kalmalıdır.Öğrencilerini ve mesleğini çok sevmeli.

Öğrencilerin seviyelerine inebilmeli ve önyargısız olmalı... Bu listeye devam etmeden önce biraz da öğretmenlerin ne istediğine bakmak gerekir. Kalabalık sınıfların azaltılması, daha fazla saygı görmek, velilerden daha fazla anlayış ilk sırayı alan beklentiler. Yetiştirilmesi gereken müfredat, mevzuatın takip edilmesi, hizmetiçi kursların verimliliğinin artırılması şeklinde devam edebiliriz.

                          Zaman zaman öğretmenin de bir insan olduğu,ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği gibi konular gözardı edilse de öğretmen ideallerinden vazgeçemez.Sabır iyi bir öğretmen ise sabırlı bir öğretmen mesleğinde zirve yapar. Ders dışında öğrencileri ile ilgilenir,öğrencilerini tanır.Öğrencileri ile konuşurken öğrencisinin özelliklerini dikkate alır. Dış görünüşüne önem verir, genel itibari ile güleryüzlüdür. Bu nedenle şahsi hayatındaki olayları, sınıfa taşıma gibi bir lüksü yoktur öğretmenin.

                         Derslerine günlük hayattan örnekler vererek öğrenmeyi kalıcı hale getirebilir. En büyük özelliklerinden biri öğrenmeyi sevdirmesidir.Güven insanı olmalıdır. Öğrenciler hata yaptıklarında da mutlu olduklarında da onunla paylaşabilmelidir. Tutarlı davranışlar sergiler.Her senebaşı kendini bir önceki seneye göre değerlendirerek,daha iyiyi hedefler.

     Sınıf öğretmenleri için çerçeveyi biraz daha daraltalım.Sadece bir sınıfın dersine girmenin avantajlı yönlerini,öğretmen olmanın getirdiği sorumluluklarla birleştirelim.Belki daha kolay çıkış yolu buluruz.

*Öğrencilerin daha fazla dersine girdiğimiz için onları çok iyi tanımak mümkün.Bu öğrencinin sorunlarına kişiye özel çözüm sunmamızı sağlar.

*İnternet döküman noktasında bize sayısız birçok seçenek sunuyor.Özellikle Eğitimhane'yi bu nokta da takdirle yad etmeden geçemem.Bunları öğrencinin seviyesine uygun hale getirip öğrencilerimize sunmak,onları ve bizi güncel kılar.

*Öğrencilere yapabilecekleri sorumluluklar verin.

*Başarabilmelerine imkan sunun,destekleyin.

*En önemlisi de kendi sınıf öğretmeninizi hatırlayın ve nasıl hatırlanacağınızı düşünün.

Kısacası,her sınıf özel olduğu gibi çözümlerde sınıf öğretmenine özeldir.

 

Kaynak: http://musainci.blogspot.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol