Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmeninin İngilizce İle İmtihanı

 

 Buraya kadar her şey güzel.Dil öğretimi 2. sınıfa kadar inmiş durumda ancak göz ardı edilen bir durum var o da özellikle dil öğretiminin özel bir ihtisas gerektirdiğidir.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı araştırma sonuçlarına göre İngilizce, ihtiyaç sıralamasında Rehberlik ve Din Kültürü'nden sonra 3. sırada.

Meb'in elinde bulunan İngilizce öğretmeni sayısı ihtiyacı karşılamamakta ve sorun da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Diğer branşlardaki öğretmen açıkları yan ya da ilgili yakın alan öğretmenleriyle(Sosyal-Türkçe,Fen-Matematik vb) doğruluğu tartışılsa bile bir şekilde kapatılıyor ancak İngilizce için böyle bir yola başvurmak çok zor zira dil bir yetenek işidir ve dil öğretmenleri mesleği seçerken yetenekleri doğrultusunda hareket etmekte.

Büyük okullarda ( il,ilçe ) İngilizce öğretmeni sıkıntısı olmuyor(olsa da görevlendirmeyle çözülüyor) ve 2. sınıfta dahil olmak üzere İngilizce derslerine branş öğretmenleri giriyor.

Diğer okullarda ise bu yük sınıf öğretmeninin sırtına yükleniyor.

Dil konusunda bir çok sınıf öğretmeninde yetenek yok, What is your name? My name is .....'den ilerisine geçemeyen bir öğretmene al bakalım bu çocuğa dil öğret demek deveyi sek sek oynatmaya çalışmakla eş değer.

Bir diğer sıkıntı ise kılavuz kitaplar ...

Zaten son 2 yıldır yapılan yanlış uygulamalardan bunalmış sınıf öğretmeni her şeye rağmen iyi niyetle kitaplar dağıtılır dağıtılmaz İngilizce kılavuzu var mı diye heyecanla sağa sola bakıyor geldiğini görünce derin bir oh çekiyor çünkü o kitap derste onun can simidi olacak.

Kitabı biraz karıştırdığında büyük ikramiyeyi kazandığı halde bileti nereye koyduğunu unutan bahtsız misali donup kalıyor.

Geçen yıl gönderilen İngilizce 2 kılavuz kitaplarında bir satır açıklayıcı bilgi yer almazken bu yıl gönderilen 3. sınıf kitapları ise baştan sona İngilizce.

Zaten dil konusunda yeteneği sınırlı,bilgisi kısıtlı olan sınıf öğretmeni bir de alanı olmayan dil öğretimi ile muhatap olmak zorunda kalıyor.Hem de tamamı İngilizce öğretmen kılavuz kitabı ile...

Yeterli sayıda İngilizce öğretmeni olmadan,ilgili dersin öğretimini alanında uzman kişilere vermeden hele hele bu kılavuz kitaplarla dil öğretimini 2. sınıfa değil doğum sürecine de indirseniz hedefe ulaşamazsınız.

Bakanlığa son sözümüz.

Balık avlamaya günün ne kadar erken saatinde çıkarsanız çıkın eğer yanınızda olta değil de bir ip götürdüyseniz bir tane bile balık tutamazsınız.

Kaynak: Egitimhane


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim