Öğretmen Diyarı

SINIF İÇİ ETKİNLİKLERLE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?
Çocuklarımız okuma yazmayı öğrendikten sonra hepimizin endişe duyduğu konuların başında kitap okuma alışkanlığı kazandırabilme isteği gelir. Bu alışkanlığı kazandırabilmek için var gücümüzle, türlü yöntemlerle kitap okumayı sevdirmeye çalışırız. Öğretmenler ve ebeveynler, aynı istekle mücadele ederken kimi çocuklara kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırabilirken; kimi çocuğa ise kazandırmamaktadır.


 
Kitap okuma alışkanlığı edindiremediğimiz çocuklar için geçmişte ve günümüzde bu problemi çözebilmek adına her an her yerde “Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz?” içerikli onlarca araştırma ve yazı ile karşılaşmak mümkün. Okuyacağınız bu yazı da aynı probleme sınıf içi etkinliklerle çözüm aramaya çalışan bir yazı olacak.

İnsanlara istendik davranış kazandırmanın en önemli noktası küçük yaşlardan itibaren eğitmeye başlamaktır. Bu temel bilginin ışığında bir sınıf öğretmeni olarak öğrencilerimin kitap sevgisine ve okuma alışkanlığına sahip olabilmesi için daha birinci sınıftan itibaren bazı çalışmalar yürütüyorum.

Bu çalışmaların özündeki düşüncem; “Belki de iyi bir okuyucu olmanın yolu yazı yazmaktan geçiyordur!”

Dört Adımda Kitap Okuma Hevesi Kazandırmak
1. Adım: İlk Kitabım
İnsan, katılımcı olduğu her türlü faaliyeti zevkle yapan bir canlıdır. Örneğin; annelerin yemek yediremediği çocuklar evde annesi ile beraber yaptığı kurabiyeyi, keki vb. yiyecekleri iştahla yer. Çocuklar aynı zamanda kendi ürünleri olan bu yiyecekleri herkesin görmesini sağlarlar. Anneler de çoğu zaman bu yöntemle çocuklarını doyururlar. Bu ufak örnekte olduğu gibi birinci sınıf öğrencilerimizin kendilerini dâhil edip onlara kendi kitaplarını hazırlatabiliriz. Öğrencilerimizin okumayı ve yazmayı öğrendiğinde okuyacakları ilk kitap kendi yazdıkları kitap olabilir.

İlk olarak birinci sınıf öğrencilerimizin okula başladığı ilk gün çekilen fotoğraflarını kesip sayfalara yapıştırıyoruz. İlk gün anılarını yazabilmeleri için resimlerin altına defterimizden kopardığımız sayfaları yapıştırıyoruz.
Hazırladığımız sayfaları bir araya getirip kitap haline dönüştürüyoruz.
Sayfalarının yazılmasını bekleyen kitaplarımız hazır. İçeriğini merak edenler minik yazarlarımızın okuma ve yazmayı öğrenmelerini beklemek zorundalar.
Artık kitaplarımız okul panosunda.
 
   
  
2. Adım: Tavan Kitaplığı
Okulların başlaması ile beraber birinci sınıf öğrencileri için de okuma yazma eğitiminden önce uyum haftasında birçok etkinlik yapılır. Bu etkinlikler sürerken bir yandan da okuma ve yazmayı heveslendirici aktiviteler yaparız. Bu etkinliklerden biri de hazırlayacağımız “tavan kitaplığı” adını verdiğim çalışma olabilir.

Öğrenci mevcudumuz kadar getirdiğimiz kilitli buzdolabı poşetlerinin içine öğrencilerin seviyelerine uygun ilk okuma kitapları koyup rafya ile düğümleyip tavandan sarkıtıyoruz. Okumayı söken öğrencilerimize uzanıp kitapları alabilmelerine fırsat tanıyoruz. Poşetler boşaldıkça içlerine yeni kitaplar yerleştiriyoruz.

  
3. Adım: Hikâye Yazma Yarışması
Artık okumayı ve yazmayı öğrenen öğrencilerimiz arasında hikâye yazma yarışmaları düzenleme zamanı geldi. İlerleyen yıllarda da düzenleyeceğimiz bu yarışmalara öğrencilerimiz büyük bir zevkle katılacaktır. Bu etkinliklerle hem okumaya hem de yazı yazmaya heves eden öğrenciler yetiştirebiliriz.

  
4. Adım: Yılın En İyi Yazarı Yarışması
İlk yıllardan itibaren kitap okuma ve yazma alışkanlığı edinen öğrencilerimiz arasında en iyi yazar yarışması düzenlemek belki de onları geleceğin yazarları arasına şimdiden dâhil etmek demek.


Yazar: Sınıf Öğretmeni Dilek KARAÇELİKKaynak: http://blog.classloom.com/tr/sinif-ici-etkinliklerle-kitap-okuma-aliskanligi-nasil-kazandirilir/
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim