Öğretmen Diyarı

Sınav Stresi Neye Yol Açıyor?

Çene eklemi hastalıkarının toplumda oldukça yaygın olarak görüldüğünü belrteren Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ümit Ertaş, bu rahatsızlığın 25-30'lu yaşlarda görüldüğünü anımsattı. Prof.Dr. Ümit Ertaş, çene eklemi spazmı ve diş gıcırdatması nedeniyle başlayan eklem ağrılarının son zamanlarda ortaokul ve liseye giden öğrencilerde de görüldüğünü vurguladı. Bu çocukların bir çoğunun sınava hazırlandığına dikkati çeken Prof.Dr. Ümit Ertaş, eklem ağrılarına stresin neden olduğuna dikkati çekti.

Prof.Dr. Ertaş, çocuklarda görülen eklem hastalıklarına karşı aileleri uyararak şunları söyledi: "Lise veya üniversiteye hazırlanan çocukları, aileleri kliniğimize getiriyorlar. Şiddetli eklem ağrıları oluyor. Aileleriyle görüştüğümüz zaman çocuklarının sınav stresine girdiklerini söylüyorlar. Sınav stresi çene ekleminde ağrıya neden oluyor. Çocuklarımız stresten uzak durmalı.

Eğer duramıyorsa verdiğimiz ilaçları kullanmalılar. Çünkü önemli ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Aileler sınava hazırlanan çocuklarını ders çalıştırmalı ama strese sokmamalı. Veliler sınavı kazanamayan çocuklarına dünyanın sonuymuş gibi davranmasınlar. Öğrencilerin hayatlarında daha birçok sınav olacak. Sınavla yatıp sınavla kalkıyorlar. Günde 500 soru çözüyorlar. Hayatları sınav oluyor. Dolayısıyla bunlar gece dişlerini sıkıyorlar. Kendilerini kasıyorlar. Sadece çeneler değil vücudunun diğer bölgelerinde, sırtlarında, kollarında spamz meydana geliyor. Baş ağrısı oluşuyor. Biz bu hastalara geçici tedbirler uyguluyor, ilaçlar veriyoruz. Ama en önemlisi çocuklarımızı stresten uzak tutmamız. Bunda da en önemli görev ailelere düşüyor." 

kaynak: Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol