Öğretmen Diyarı

'Şiirle ilgilenenler matematikte daha başarılı'

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cihan Orhan, şiir ve matematik arasında bağlantı bulunduğunu, şiirle ilgilenen kişilerin matematikte daha başarılı olduğunu kaydetti.

AA muhabirine, matematik ve şiir arasındaki ilişkiyi değerlendiren Orhan, matematiğin yalnızca bir gerçeklik değil, son derece sade bir güzellik de içerdiğini belirtti.

Orhan, "Bu iki alan arasında ilişki olmadığı düşünülse bile yapılan araştırmalar, şiir ile ilgilenen kişilerin matematikte daha başarılı olduklarını göstermiştir" dedi.

Birçok şairin matematikten etkilendiğine değinen Orhan, Fransız şair Paul Valery'nin şiirlerinin ilk etapta beğenilmediğini, matematikle ilgilenmeye başladıktan sonra yazdığı şiirlerle dünya çapında tanınan bir şair olduğunu söyledi.

"Matematiğin şiirle ilişkisini anlatmalıyız"

Orhan, şiirin kendi hayatındaki önemine de değinerek, her gün evden çıkmadan şiir okumaya özen gösterdiğini anlattı.

"Hayattaki tüm anlamsızlıklar şiirsizlikten ileri geliyor" diyen Orhan, şöyle devam etti:

"Matematik bir dildir. Dolayısıyla bir dili öğrenmenin kolay olmadığı gibi matematiği öğrenmek de kolay değil. Ülkemiz genelinde de matematik pek sevilen bir ders değil. Öğrencilerde matematikle ilgili bir korku ve başarısızlık durumu söz konusu ancak soyut tüm dallarda bu sıkıntı var. Bunu kolaylaştıracak olan biz öğretmenleriz. Notun elde silah olarak kullanılmaması, matematiğin şiirle ilişkisinin anlatılması gerekir."

Bir öğrencinin şiiri sevmesine rağmen, matematikte başarılı olmamasının nedeninin ikisi arasındaki bağın kurulamamasından kaynaklandığını belirten Orhan, şunları kaydetti:

"Öğretmenlere aradaki bağı anlatmaları konusunda büyük görev düşüyor. Çünkü şiirdeki derinliği gören matematikteki derinliği de görmüş olur. Şiir ve matematik birbirine paralel iki alan, sadece matematiğin gerçeklik payı ön plandadır. Matematiği zayıf edebiyatı cılız bir ülke uçsuz bucaksız bir çöl gibidir. O çöl gibi yakıcı, sıkıcı, bunaltıcı ve ürkütücü, dolayısıyla öldürücüdür de. Ama matematik ve sanat böyle bir çöle hayat veren bir kudret kaynağıdır."

 

Anadolu Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim