Öğretmen Diyarı

ŞİDDET GÖREN ÇOCUK BENLİK SAYGISINI KAYBEDİYOR!
 Çocuğa karşı uygulanan şiddet, belki de dünyanın en büyük sorunları arasında yer alıyor. Dalga dalga artarak devam eden bireyin hayatını ömrünün sonuna kadar etkileyecek olan bu durum karşısında yapmamız gereken tek şey ise farkında olmak.

Farkındalık bir insanın hayatta sahip olduğu en büyük zenginlik.
Çoğu zaman hareketlerimizi farkında olmadan yaparız. Tıpkı araba kullanırken vitesi değiştirmek gibi. Bunlar beynimize kodlanmış olan davranışlardır. Çoğunu ilk çocukluk döneminde yaşadıklarımız sayesinde kazanır ve kodlarız. Farkında olmadan sanki yapılması gereken davranış o an da oymuş gibi karşımızda ki bireye vereceği zararı düşünmeden yapıveririz.

Sobaya elini uzatan bir çocuğa refleks olarak vurabilir, onun sobadan uzaklaşmasını hatta bir daha sobaya yakınlaşmamasını sağlayabilirsiniz. Kısa vadede onun zarar görmesini engellemiş olursunuz. Fakat bu davranış sonrasında çocuğa neden sobaya yaklaşmaması gerektiğini öğretmiş olmazsınız.
Üstelik böyle yaparak çocuğa yanlış bir şey olduğunda kendini korumak ya da karşısındakini korumak için vurulması gerektiğini öğretmiş olursunuz. Bunun yanında oluşmaya çalışan benlik saygısını da zedelediğinizi göz ardı edersiniz. Birçok çocuğun olduğu bir ortamda çocukların davranışlarından aile içinde hakim olan iletişim dilini ayırt etmek mümkün. Çünkü çocuklar aile içinde öğrendikleri, maruz kaldıkları ve gözlemlediklerini kendi hayatlarında tatbik edip, içselleştirirler.

Çoğu zaman aileler sözel şiddeti şiddetin bir parçası olarak görmezler. Hatta bazı aileler bu durumu o kadar içselleştirmiştir ki çocuklarına bu durumun iyi geldiğini onları hırslandırdığını bile düşünür. Bu durum yetişkinlik döneminde karşımıza düşük benlik saygısı olarak çıkar.

Şiddetin büyüğü küçüğü, azı çoğu olmaz. Şiddet her zaman aynı sonucu doğurur. Şiddet ile öğretilen bilgi eksik bilgidir. Şiddet, bir kişiye sorgulama, düşünme gibi meziyetleri kazandıramaz. Oysa bizi insan yapan en önemli şey bu değil mi?
Düşük Benlik Saygısının Zararları Neler?
Düşük benlik saygısı kişiyi hayatının her evresinde, her bölümünde etkiler. Anlamadığı dersi anlayamadığını öğretmenine söylemeyen çocuk, doğru yaptığını bildiği halde yanlış yapmak korkusu yüzünden parmak kaldıramayan öğrenci, başarısız olma korkusu yüzünden ilişkilerini sonlandıramayan, kendine zarar veren ilişkilerin içinde kalmaya meyilli bireyler, iş yaşamında üstüne fazla yük bindirilen hakkını savunma konusunda yetersiz kalan kişiler…

Şiddet kısır bir döngüdür. Önce bir kötü söz sonra, ufak bir fiske ve sonrasında artarak devam eden bir süreç… Tek çare ise farkında olmak. Bu döngünün kırılması imkansız değildir. Yeni bilginin öğretilmesinin, çocuğu korumanın tek yolu bu olamaz.
Değişim ise önce bizim içimizde başlamalıdır. Unutmayın siz etrafınıza ne ekerseniz onu görürsünüz. Eğer bir çiçek tarlası istiyorsanız etrafınıza çiçek tohumları ekmelisiniz. Onları sevgi ile beslemelisiniz.

Kısa Bağlantı : http://clss.link/28VUnAG

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim