Öğretmen Diyarı

Sevgili Müdür: Bilmenizi İstediğim Birkaç Şey Var…

Sevgili Müdür,

Eminim siz de yaklaşan yeni eğitim yılı için en az benim kadar heyecanlısınız. Yaz benim için öğrenmeyle dolu geçen bir dönem oldu. Tam anlamıyla yenilendim ve artık yeni bir eğitim yılına hazırım!

Ancak yine de bilmenizi istediğim ve bu eğitim yılında sizden isteyeceğim bazı şeyler var. Lütfen bunu, sanki size işinizi nasıl yapmanız gerektiğini öğretmeye çalışıyormuşum gibi algılamayın. Çünkü işiniz çok zor ve muhtemelen benim hiç anlamadığım pek çok şeyi kapsıyor. Lütfen yazdıklarımı açık bir zihinle okuyun ve işimi çok sevdiğimi ve öğrencilerimiz için en iyi olanı yapmayı hedeflediğimi sakın unutmayın.

1). Bu yıl, bu yaz öğrendiğim ve ayrıca geçtiğimiz yıla sığdıramadığım bazı yeni şeyler denemek istiyorum.

Bu yeni şeyleri denediğimde işlerin her zaman yolunda gitmeyebileceğini anlamanıza ihtiyacım var. Sınıfımda kargaşa olabilir ve denediğim şey tam bir felakete dönüşebilir. Ancak, denediğim şeyden bir şeyler öğreneceğime ve gelişeceğime dair söz veriyorum. Eğer gözlem yapmak için gelirseniz ve ben o sırada yeni bir şey deniyorsam, bir risk aldığımı anlamanıza ihtiyacım var. Ve tıpkı öğrencilerimize söylediğimiz gibi bazen hata yapmak sorun değildir, çünkü bu, öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır.

2). Eğer personel toplantısı için bir araya geleceksek, lütfen toplantıyı tüm gücünüzü kullanarak pozitif ve yapıcı tutmaya çalışın.

Biliyorum şu an en gözde eğilim personeli güçlendirmek, toplantıları kendilerinin yürütmeleri ve kontrol etmeleri için çaba göstermek ve böylece süreci kabullenmelerini ve sahiplenmelerini sağlamak. Bu yaklaşıma kesinlikle katılıyorum. Ama sonuçta liderimiz sizsiniz. Ve içinde bulunduğumuz yapının bir uzlaşmaya varmasını sağlayacak özel bir beceriniz ve uzmanlığınız olduğu için bu pozisyona getirildiniz. Öğretmenler toplantıya liderlik ettiğinde bazen herkesin sesi duyulamıyor ve toplantı kopuk ve çatışmacı bir hal alıyor. Sizin de orada olmanıza ihtiyacımız var. Bunun olmamasını sağlamanıza ihtiyacımız var. Çoğu insan çatışmadan hoşlanmıyor. Bu yüzden kendi kendimizi “yönetmemiz” fikri her zaman güvenilir bir şey olmuyor. Yönetim otururken ve hiçbir şey yapmazken, bir toplantının kişisel bir gündem yüzünden sabote edildiğini görmekten daha sinir bozucu hiçbir şey olamaz.

3). Eğer bir hata yaparsam, lütfen bana söyleyin. Eğer bir başkası hata yaparsa, lütfen bunu onlara söyleyin bana değil.

Liderlikte çok yaygın olan bir şey var ki bu dünyanın neresinde olursa olsun her liderlerin sağlam duruşunu büyük oranda negatif etkiliyor. Çok basit… Sadece birkaç insanla yaşadığınız bir problem yüzünden herkesi azarlayıp uyarmayın. Bir problem hakkında bütün bir gruba hitap ediyorsanız, hepimiz tahminde bulunmaya ve acaba bizden mi bahsediyorsunuz diye endişe etmeye başlıyoruz. Herkese bir iyilik yapın ve doğrudan sorunun kaynağına giderek problemi ortadan kaldırma şansını artırın. Bütün eğitim kadronuz bunu takdir edecektir. Bundan emin olun.

4). Düşüncelerim konusunda beni zorlayın ve bir eğitimci olarak kendimi geliştirmeme yardım edin.

Bu bazı insanlar için zordur, ama sizin işinizin bir parçası. Umarım bununla başa çıkabilirsiniz. Sınıfta yaptığım bazı şeylere ve fikirlerime karşı çıkmanıza ihtiyacım var. Bir eğitimci olarak kendimi geliştirmeme yardım etmenize ihtiyacım var. Yapımızdaki, eğitim ve öğretim lideri olmanıza ihtiyacım var. Bir fikir paylaştığımda, bunun bertaraf edilip bir kenara atılmasını istemiyorum elbette. Ama beni zorlayın, bana sorular sorun, fikrimi ve yaklaşımımı haklı çıkarmam için beni biraz sıkıştırın. Bu, gerçek hedeflerimi ve amacımı ortaya koymamı ve başarmaya çalıştığım şey konusunda net olmamı sağlayacaktır. Şu anda sizinle aynı fikirde olmaya bilirim, ama sonunda size saygı duyacağım.

5). Hepimiz meşgulüz ve hepimiz çok doluyuz. Programımı en önemli olan şeylerle doldurmama yardım edin.

Evet, “çok üstlerden” gelen talep nedeniyle yapmamızı isteyeceğiniz şeyler var. Evet, uygun ve yasal olarak kalmamız için yapmamız gereken şeyler de var. Ve evet, karar verme sürecine yardım edecek bilgi ve veriye ihtiyacınız var. Ama, lütfen neden burada olduğumuzu ve öncelikli odağımızın ne olması gerektiğini unutmayalım. Bana ve binadaki herkese, ana odağımızı öğrencinin öğrenmesinde tutmamız için yardımcı oldun. Bizi, nihai hedefimizden uzaklaştıran olağan evrak işlerini ve sıradan bürokratik görevleri bizden istemekten mümkün olduğu kadar kaçın. Bu konuda sizin korumanıza ve işbirliğinize ihtiyacımız var, çünkü sadece birkaç dakikamızı alacağını söylemek oldukça kolay. Hepimiz biliyoruz ki hiçbir şey sadece birkaç dakika sürmez. Ayrıca bütün bu “birkaç dakikalar” çok hızlı üst üste yığılıyorlar.

Beni dinlemeye zaman ayırdığınız için teşekkür ederim ve lütfen hepimizin harika ve muhteşem bir eğitim yılını sabırsızlıkla beklediğimizi bilin!
Teşekkürler,

En sevdiğiniz öğretmen…

Kaynak: http://www.justintarte.com/2015/08/dear-principal-few-things-id-like-you.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol