Öğretmen Diyarı

Seçmeli derslerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri

Seçmeli derslerde karşılaşılan sorunlar


1-Seçmeli ders tercihlerinin öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda değil velinin uygun gördüğü şekilde yapılması sonucunda öğrenci ilgisizliği oluştuğu gözlenmiştir.

 

2- Seçmeli derslerde farklı sınıf ve şubelerden gelen öğrencilerin tam bir sınıf ruhu oluşturamaması, etkinliklerin bir bütünlük ve uyum içinde yapılamamasına neden olmuştur.

 

3- Seçmeli dersin özelliğine göre, notla değerlendirme olmadığından ders yeteri kadar önemsenmedi.

 

4- Sınıf mevcutlarının kalabalık olması özellikle bazı derslerde öğrencilerle birebir ilgilenmeyi azalttığı için ders işlenişini olumsuz yönde etkilemiştir.

 

5- Seçmeli derslerin genelde kılavuz veya ders kitabı olmadığı için derslerin işlenişinde birlik beraberlik sağlanamadı.

 

6. Bir seçmeli derslerin içeriklerinin belirsiz olması ilerleyen sınıflarda sorun oluşturacaktır.


Seçmeli derslerde karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri


1-Seçmeli ders tercihlerinin öğrencilerin ilgi ve istek ve yetenekleri doğrultusunda öğrenci tarafından yapılması uygundur.

 

2-Öğrencilerin mümkün olduğunca aynı sınıf düzeyinde (örneğin sadece 5’ler vb.) dağılımlarının yapılması olumlu katkılar sağlayacaktır.

 


3-Öğrencilerin ilgisini arttırmak için, dönem sonlarında iyi performans sergileyen öğrencilere başarı belgeleri veya buna benzer motive edici ödüller verilmesi uygun olur.

 


4-Sınıf mevcutlarının mümkün olduğunca az tutulması öğrencilerle birebir ilgilenmeyi arttıracağı için daha uygun olur.

 


5-Seçmeli derslerin bir kılavuz ve etkinlik kitabı hazırlanmalı bu doğrultuda dersler birlik beraberlik içinde yürütülür.

 


6. Seçmeli derslerin kur sistemine göre içeriklerinin belirlenmesi ve öğrenci dersi seçerken bunun göz önünde bulundurulması hedeflenen amaca ulaşmada kolaylık sağlayacaktır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim