Öğretmen Diyarı

Science On Stage Europe Uluslararası bilim festivalinde Türkiye temsilcisi olan proje '' Ülkemdeki Güzel Matematik'

 Öncelikle her ülke kendi etwinning çalışma ekibini kurdu. Sonrasında bu ekipler kendilerini, okullarını, yaşadıkları şehri e ülkelerini tanıtan video, sunum ,slayt vb… çalışmalar yapmıştır. Bunun için çeşitli programlar kullanarak projeyi zenginleştirdiler. Sonrasında her ekip her hafta düzenli toplantılarla çalışma takvimlerini belirledi. Bu takvimde her ülke kendi kültürlerine ait hangi özellikleri matematikle harmanlayacağına karar verip bu doğrultuda kolları sıvadı. Bu esnada da öğrencilerin bu süreçte birbirleri ile etkileşim kurabilmeleri için etwinning portalına üyelik girişleri sağlandı. Çocuklar bu portalda birbirilerine mesaj gönderme olanağı buldular.

Bu çalışma sürecinde her ülke hazırladığı çalışmaları ortak alanda paylaştı. Örneğin bizler Türkiye olarak Tarhana çorbasının matematiksel oranlarını, eşme kilimlerindeki matematiği, ve Atakule’nin hacimsel hesabıyla ilgili matematik problemleri oluşturduk. Fransa Comte peyniri ile ilgili , Hırvatistan mürdüm eriği ile ilgili matematiksel oranlardan bahsetti. Bazı ülkeler Geogebra programında kendi ülkelerindeki farklı mimarilerin örüntüsel ilişkilerini bizimle paylaştılar. Bu paylaşımlarla birlikte bazı ülkelerle canlı konferans düzenledik. Fransa ile iki kez, Hırvatistan ile iki kez etwinning canlı etkinlik kısmında görüşmeler yaptık ve birbirimize çeşitli sorular sorduk.

Hem yaptığımız çalışmalarla hem de canlı konferanslarla birbirimizi daha çok tanıma fırsatı bulduk.

Nisan ayında bu projemizle Science on Stage Europe bilim festivaline başvurduk ve binlerce proje arasından Türkiye delegasyonunda sergi açmaya ve projemizi tanıtmaya hak kazandık. 7 Mayıs 2016 Tarihinde Ankara Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen Türkiye Delegasyonunda Standımız büyük ilgi gördü ve jüri üyeleri projemizi matematik dersi adına çok yaratıcı ve özgün buldular. Bu delegasyon sonucunda da projemiz Türkiye temsilcisi olmuştur.  Önümüzdeki yıl Macaristan / Debrecen’de 29 Haziran – 02 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası bilim festivalinde Ülkemizi temsil edeceğiz.

 


Meltem YONTAR


ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim