Öğretmen Diyarı

Pratik zeka deneyi (Maymun ve çocuk)

Ülkemizde eğitim sistemi çocukların yaratıcı düşünme becerilerini ortaya çıkarmadığı için bir çok kesim tarafından eleştirilir. Bununla ilgili çeşitli adımlar atılmaya çalışılsa da sınav  odaklı sistemimizde bunu başarmak oldukça zor görünüyor.

Aynı dertten sadece biz değil bir çok ülke vatandaşı da muzdarip.Belçika’da yayın yapan Radyo 1 isimli bir kanal ülkenin eğitim politikalarını eleştirmek adına bir kampanaya düzenliyor ve bu kampanyanın tanıtım filmi olarak da aşağıdaki videoda yer alan deneyi kullanıyorlar.

Deneyde öğrenciler bir odaya alınıyor .Yere sabitlenmiş bir masa  ve bu masaya sabitlenmiş bir cam boru içerisine bir fıstık atılıyor ve çocuklardan bu fıstığı çıkarmaları  isteniyor. Kimi parmağını sokup almaya çalışırken kimi cam boruyu kırmaya , kimileri de masayı ters çevirerek fıstığı çıkarmayı deniyor. Ancak cam boru içerisindeki fıstığı çocuklardan hiç birisi çıkarmayı başaramıyor. Gariptir ki çocukların uğraşıp çıkaramadığı bu fıstığı bir maymun  bir kaç saniye içerisinde kolaylıkla çıkarabiliyor.

Yanlış eğitim sistemleri çocukların düşünmelerine engel mi oluyor ? Yoksa insalar kolaya alıştıkları için birşeyler için çaba harcamak zor mu geliyor? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Öğretmen Platformu. Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol