Öğretmen Diyarı

Planlı eğitim nitelikli insan!

Ülkeleri var eden, geliştiren ve ileri ülkeler seviyesine ulaştıran eğitimdir. Eğitimsiz hiç bir şeyin olmayacağını hepimiz biliyoruz.


Eğitim ama nasıl bir eğitim… Yıllardır tartışıp dururuz. Bir türlü son kararı verip, çocukların kafasını rahatlatan ve bu rahatlıkla üreten gençlik yetiştirmeyi beceremeyiz.


Bunun odak noktasında ülkeyi yöneten siyasi yapılar var.


Bugün önümüzde seçim var. Seçim beyannamelerinde hiç bir siyasi partinin ciddi anlamda eğitimle ilgili bir plan ve projesi yok. Herkes var olan üzerinden konuşup gidiyor. Bir de rüşvet dağıtırcasına para vaatlerinde bulunuyor.


AKP iktidarı ülkeyi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkaracak bir eğitim sistemi yerine kendi düşüncelerine hapseden bir sistemi yeğliyor.


Elinden gelse tüm okulları imam hatip liselerine dönüştürecek. Dönüştürsün de bunu yapmakla herkesi ‘din adamı’ olarak yetiştireceğini sanıyorsa yanılıyor. Bu gün inançlı insanların gözünde birer dini lider pozisyonunda olan imamlık mesleği de böylece dejenere olarak küçülecek bir pozisyon alacak.


Nasıl ki bugün ‘imam hatipliyim’ diyen ve bir çok yolsuzluklara bulaşan siyasetçiler gibi. Peki hem ‘imam hatip’ olacaksın hem de milletin hakkını yiyeceksin… Bunu bizim dinimiz kabul etmez.


Onun için ne kadar imam lazımsa o kadar imam hatipli olsun… Ne kadar öğretmen lazımsa o kadar eğitim fakülteleri o kadar öğrenci alsın. Eğer amaç din ve ahlak kültürü edinmesini sağlamaksa, bu zaten okullarda veriliyor.


İşte Türkiye’nin eğitim sisteminde düzeltilmesi gereken en önemli unsur bu.

Dershaneleri kapatıp üniversite sınavlarını kaldırmadığınızda bundan nasıl sonuç alabilirsiniz. YÖK’ün üniversite sınavlarının kaldırılmasıyla ilgili hiç bir çalışma göremiyorum. Oysa YÖK’ün, bugün planlamasını tamamen, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak şekilde mesleklere göre nitelikli eleman yetiştirmek üzere üniversiteler üzerinde çalışma yapması lazım.


Kontenjanlar, ülkedeki iş alanlarının istihdam ihtiyacına göre yapılmalı. Ancak bunun için de daha liseden yönlendirme gerekiyor.


Bu konuda Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan’la yaptığımız söyleşideki gibi lise son sınıflarla ilgili düşünce dikkate alınmalı. Yani 4 yıllık lise eğitimin son bir yılı mesleki alanda öğrencilerin hayallerine göre yönlendirme ve teşviklerle verilmeli. Güzel bir düşünce…


İşte Milli Eğitim politikaları belirlenirken, siyasi düşünceler değil, dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki örnekler incelenmeli ve ülkemizde de geniş çaplı çalıştaylarla belirlenmeli. Yoksa Türkiye eğitim alanında bir adım ileri gidemez.


Bugün açıklandığı üzere işsizlerin yüzde 25’i üniversite mezunu ise bunu ülkeyi yönetenlerin iyi düşünmesi ve buna göre plan program yapması gerekir.


Nitelikli insan için nitelikli eğitim şart.


MURAT AYDIN

Kaynak:sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol