Öğretmen Diyarı

PİSA\'da öğretmenler başarılıdır

Uzun yıllardır yarışmacı bir felsefeile yürüttüğümüz eğitim sistemimizde bu yarışmacı felsefe öğrenci, veli, öğretmen, yönetici vb.eğitim sistemi ile ilişkisi bulunan bütün unsurların damarına o derecede işlemiş ki, hiç kimse buyarışmacı eğitim sisteminin değiştirilebileceğini aklına bile getiremiyor. Üniversitelere gidecek %20’nin kimlerden oluşacağını seçmek için kurulmuş dünyanın en berbat ve sıkıntılı sistemine sahip olduğumuzu hepimiz hissediyoruz aslında. Ancak sistemin felsefesini değiştirmediğimiz için her çözüm arayışında daha da batıyoruz ne yazık ki.


Henüz ilkokul 1. sınıfta başlamış bu yarış. Öğrenci velisi çocuğununiyi bir doktor olmasını,öğretmen sınavlarda en başarılı öğrencilerin kendi sınıfından çıkmasını, eğitim yöneticisi de sınavlarda en başarılı öğrencilerinkendi yönetim biriminden çıkmasını hayal etmekte, binmişiz çocukların sırtına vuruyoruz kırbacı. 

            Amacımız üniversite sınavlarında %20’ye girmek. Başlamışız 100öğrenciyle yarışa. Çocuklar henüz neden koştuklarını da bilmiyorlar. Ancak bütün akranları koşuyor. Hızlı koşamayana da vuruyorlar kırbacı. Çocuklarda güçlerinin yettiği kadar koşmaya çalışıyorlar. Aslında 80 tanesi için bu yarışın sonu hüsranla bitecek. Ancak onlar nereden bilsin boşakoşuşturduklarını. İstemeyen de koşuyor, isteyen de koşuyor finişigörünceye kadar, kimi hızlı kimi topallayarak.

Her ne kadar çocukluğunuzu ve gençliğinizi teğet geçerek de olsa %20’nin içerisine girebildiyseniz iyide, şu %80’in içinde olanlarınyaşadıklarını bir düşünelim. Beklenilen düzeyde akademik yeterliliğiniz olmadığı için daha 1. sınıfta başlıyor aşağılama. Sizin akademikbecerileriniz dışındaki zenginlikleriniz kimsenin de umurunda değil çünkü.Çabuk okuyamadığınız için biranda 2. sınıf insan olmuşsunuz, aşağılanmanın her türlüsünü yaşıyorsunuz henüz1.sınıfta. Kırbaç yiye yiye geldiğiniz 7. sınıfta hiç bir şey anlamıyorsunuz matematik öğretmenininanlattıklarından. Çünkü matematik öğretmeni dersi %20 için anlatıyor.Soruları 4 kişiye soruyor. 4 kişi parmak kaldırıp cevap veriyor. Patlıyorsunuz 40 dakika sınıfta oturmaktan.Ancak isyan etmediğiniz için çıkamıyorsunuzsınıftan. Dersi dinleseniz de anlayamayacağınızı bildiğiniz için artık derstedinlemiyorsunuz.Sonra liseye başlıyorsunuz. Bu arada Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, PİSA sınavına almak için sizi seçiyor. Size soruların zorolmadığını, 15 yaşındaki bir çocuğun çözebileceği sorular olduğunu söylüyorlar. Soruları çözemediğinizde bağıramıyorsunuz “benimöğretmenlerim benim anlayabileceğim seviyede hiç ders işlemediler ki” diye. Sonra sizin yüzünüzden ülkeniz ancak 41. olabiliyor PİSA sınavlarında.

Sonunda getiriyorlar üniversite sınavlarını önünüze. Bütün hayatınızın tek hedefi olan bu sınavda en büyük hüsrana da işte o zaman uğruyorsunuz. Sizin suçunuz olmadığı halde hayat çarpıyor tokadınısuratınıza senin bu sınavda ne işin var diye. Asıl sorunlar şimdi başlıyor hayatınızda. Hiç okula gitmediği için inşaatlarda çalışan daha düne kadar küçük gördüğünüz arkadaşınızın yanında işe girmeyi gururunuza yediremiyorsunuz ilk başlarda. Henüz ailenizin yanında olduğunuz için 3-5 yılda boşta geziyorsunuz. Askerden gelince resmen sıfırdan başlıyorsunuz boş geçen yıllardan sonra hayatınıza. Hiç birisi işinize yaramıyor matematik öğretmeninin 7. Sınıfta anlattığı olasılık hesaplarının.

Böyle bir sistemi getirin sevmediğiniz ülkelerin başına ki toplumlarını kısa bir sürede dejenere etsinler. Ne kadar onurluymuş ki toplumumuz,uzun yıllardır uyguladığımız bu eğitim sistemine rağmen yine de bazı değerlerimizi koruyabilmişiz. Ayrıca ne kadar da zeki imiş ki çocuklarımız,ve ne kadar başarılı ki öğretmenlerimiz bu eğitim sistemine rağmen PİSA sınavında 41. olabilmişler. Lütfen kaldırın artık şu TEOG,SBS,YGS, LGS’leri.

Peki ne yapılmalı:

1-Hiç çekinmeden daha ikinci sınıftan itibaren seviye sınıfları oluşturulmalı. Seviye sınıfları 8. sınıfa kadar öğrencilerin gelişme durumları ve yeterliliklerine göre geçişli bir şekilde sürdürülmeli. Böylece öğrencilerin yeterliliklerine uygun kulvarlarda, koşturmadan, mutlu olabilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri bir ortamda eğitim almaları sağlanmalıdır.

2-Mevcut lise ve üniversiteye seçme sınavları kaldırılmalıdır. Bunun yerine üniversiteye kaynaklık etmesi için mevcut öğrencilerin fazla%20’nin başarılı olabileceği programı ağırlaştırılmış akademik liseler oluşturulmalıdır.Akademik liseyi bitiremeyen öğrenciler üniversitelerin fakültelerine gidememelidir. Akademik liselerin programı ağır olduğu için akademik yetersizliği olmayan öğrenci sınıf geçemeyeceği için bu okullara gitmemesi gerektiğini önceden görebilmeli, yada bu okullara gidip sınıf geçemediği için daha 9. sınıfta kendiliğinden meslek lisesine yönlenmelidir. Nitekim birkaç yıl sonra hangi öğrenci bu okullarda başarılı olabilir hangi öğrenci başarılı olamaz önlerindeki örneklere bakarak herkes tahmin edebilecektir.

3-Akademik lise için giriş sınavı olmamalı, bu liseler her öğrenciye açık olmalıdır.  Çünkü akademik lisenin 9. sınıf programını yeteri kadar zorlaştırdığınızda; akademik becerisi yeterli olmayan öğrenciler ve veliler bu sınıflarda başarılı olamayacaklarını tahmin ettikleri ya da deneyerek gördükleri için kendiliğinden bir meslek lisesini seçme ihtiyacı hissedeceklerdir.Böylece daha 14 yaşındaki öğrenci kendi arzusu ile hiçbir merkezi sınava da gerek kalmadan uygun bir alana kendi kendine yönlenmiş olacaktır.

4-Böylece sistem rahatlayacak, insanlar gelecekle ilgili planlarını daha erken yaşlarda ve bilinçli bir şekilde yapacaklardır. Sistem kendi kendini denetlemeye başlayacak. Yanlış kulvara girenleri sistem kendiliğinden doğru kulvara yönlendirecektir.

5-Okullar dışındaki özel öğretim kurumları ister istemez eğitimin tam da odağına katkı sağlayacaktır.

6-Şu anda üniversite kapılarında yığılıp ta içeriye giremeyen öğrenciler daha 14 yaşında iken kendi istekleri ile meslek liselerine yönlenecekleri için, meslek liselerindeki öğrencilerin nitelik ve sayısı artacaktır.

7-Birinci sınıftan itibaren bütün öğrenciler kendi seviyesine uygun kulvarlarda onurları kırılmadan eğitim aldığı için Türk çocukları PİSA sınavında 1. olacaktır.

                                                                                                         

Murat ŞEN

İl Eğitim Denetmeni


mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol