Öğretmen Diyarı

Pedagojik Formasyon Nedir?
 
 
Formasyon ise İngilizce “Formation” kelimesinin Türkçesi olan “biçimlenme” olarak çevirebileceğimiz bir kelimedir. (bkz: TDK Sözlük)

Kelime anlamlarıyla bakıldığında “Pedagojik Formasyon” eğitim, öğretim verebilmek için sahip olunması gereken biçimlenme, oluşum olarak düşünülebilir. Diğer bir deyişle öğretmen olabilmek için sahip olunması gereken bir eğitimdir “Pedagojik Formasyon” eğitimi.  Öğretim metodlarının doğru bir şekilde kullanılması olarak da açıklanabilir. Bu eğitime kısaca “Formasyon” da denilmektedir.

Nasıl Pedagojik Formasyon Alınır?

Ülkemizde eğitim fakültesi mezunları, üniversite eğitimleri esnasında pedagoji dersleri alarak öğretmen olabilecek durumda mezun olurlarken, diğer fakültelerin mezunları isterlerse ayrıca“Pedagojik Formasyon” eğitimi alabiliyorlar.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK’ün aldığı bir kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.

2010-2011 eğitim öğretim yılına kadar fen-edebiyat fakülteleri mezunları bu eğitimi alabiliyorlardı.28.01.2010 tarihli T.C. YÖK kararı gereği, hangi fakülteden ya da bölümden olduğuna bakılmaksızın öğrenci iken ya da mezuniyet sonrası gerekli koşulları sağlayan tüm fakültelerin ve tüm bölümlerin öğrencileri pedagojik formasyon eğitimi alabilecekler.

Geçmiş yıllarda sadece mezuniyetten sonra alınabilen bu eğitim, 28.01.2010 tarihli karar gereği bundan sonra öğrencilik devam ederken alınan ek dersler ile de alınabilecek.

Kısaca Özetlemek Gerekirse:

Eskiden Pedagojik Formasyon Şu Şekilde Alınıyordu: 

Lisans eğitimini tamamlayan fen-edebiyat fakültesi mezunları, ALES sınavına girerler ve aldıkları puan yeterliyse üniversitelerin Ortaöğretim Alan Öğretmenlikleri olarak adlandırılan tezsiz yüksek lisans programlarına başvurur ve kabul edilirlerse 1 ya da 1,5 yıl süren bir tezsiz yüksek lisans eğitiminin ardından pedagojik formasyona sahip olup öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanırlardı.

2010-2011 Eğitim Öğretim Yılından İtibaren Formasyon Eğitimi Aşağıdaki Gibi Alınacaktır:

Eğer öğrenci iseniz; ağırlıklı not ortalamanız en az 2,5/4 ve alttan başarısız  ders sayınız en fazla 2 ise, 5. Yarıyıldan itibaren başlayarak ve toplamda 4 yarıyıla yayılacak şekilde ek dersler (formasyon dersleri) alarak öğrenciliğiniz sırasında aynı zamanda formasyon eğitimi alabileceksiniz.

Eğer mezun iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak mezuniyetinizden sonra da formasyon eğitimi alabileceksiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirleyecek ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik gösterebilecektir.

Pedagojik Formasyon ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular !

Yeni Alınan Formasyon Kararı Sonrası Cevaplanmasını Beklediğimiz Sorular Aşağıdaki Gibidir:

Sertifika Programı kapsamında toplam kaç ders ve hangi dersler alınacak?

Formasyon Eğitimine 4.sınıfta da başlanabilir mi?
Sertifika Eğitiminin Süresi Öğrenciler ve Mezunlar İçin Toplam Ne Kadar Olacak?

Eskiden Matematik Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği Gibi Farklı Programlar Vardı. Yeni Sisteme Göre Herkes Aynı Eğitimi mi Alacak?

Eskiden kimya mezunu kimya öğretmeni, matematik mezunu matematik öğretmeni oluyordu. Ve dolayısıyla kimin hangi öğretmenliği yapabileceği belliydi. Yeni karara göre hangi fakülteden ve hangi bölümden olduğuna bakılmaksızın herkes bu eğitimi alabilecek. Peki İşletme mezunu ya da İnşaat Mühendisliği mezunu birisi hangi öğretmenliği yapabilecek? Kimlerin hangi öğretmenliği yapabileceklerine dair bir liste var mı?

Bu eğitimi herkes kendi üniversitesinden mi alabilecek?

İsteyen istediği üniversiteden alabilir mi?

Kendi üniversitesi pedagojik formasyon sertifikası eğitimi vermiyor ise öğrenci ne yapacak?

Başvurular hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak?

Başvuru için gerekli belgeler neler olacak?

Öğretmen atamalarında eğitim fakültesi mezunlarının ya da fen-edebiyat fakültesi mezunlarının alan dışı çok farklı programlardan gelenlere göre avantajları olacak mı?

Özel üniversiteler de “formasyon sertifikası” eğitimi verebilecekler mi?

Öğrenciler formasyon sertifikası almak istediklerini nereye, ne zaman ve nasıl bildirecekler?

Eğitim ücretleri nasıl olacak? (Öğrenciler ve mezunlar için)

Pedagojik formasyon derslerini tamamlamak için verilen azami süre ne kadardır?

Sertifika Programı İçin Derslere Devam Zorunluluğu Var mı?

Tezsiz yüksek lisans programlarının dersleri akşam saatlerinde yapılıyordu ve dolayısıyla çalışırken aynı zamanda formasyon almak mümkün oluyordu. Yeni sistemde dersler haftanın kaç gününe yayılacak ve hangi saatlerde yapılacak?

Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitiminin tamamlanması ile nasıl bir belge verilir?

Sertifika eğitimi aynı zamanda yüksek lisans eğimi yerine geçer mi?

Formasyon sertifikasına kabul edildikten sonra ortalaması 2.5/4’ün altına düşen öğrenciler için herhangi bir uygulama söz konusu mu?
Anahtar Kelimeler:
pedagojik formasyon nedir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol