Öğretmen Diyarı

PDR\'cilerin İsyanı
"İyi günler, Okul Psikolojik Danışman eksiğinin Farkında Olan Bir PDR öğrenciyim. 

Rehber Öğretmen İhtiyacı, Kabaca hesaplarsak: 16900

2013 yılında 2.838 
2014 yılında 3778 
2015 yılında 4368 
2016 yılında 5251 
2017 yilinda 6000 
Pdr mezunu veriliyor. 

Yani toplamda 4 Yıl sonra "22.235" kişi Pdr'den Mezun oluyor. İhtiyaç imkb "16.900" ... PDR öğrencilerinin % 80'inin Öğretmen Olarak çalışıldığı kabul edilirse net İhtiyaç 4 yılda tamamlanacaktır. Yeni ihtiyaçlar tabi ki de olacaktır; But Artık İhtiyaç, diğer öğretmen kadar olacak ve büyük bir boşluk da doldurulmuş olacaktır. Nato'da, 4000 saat aldığımız "PDR lisans Dersleri" Yerine SADECE formasyon almış felsefe-Sosyoloji mezunlarının rehber öğretmen olarak atanması Probably rehber öğretmen ihtiyacını kapatir. Nato'da arkasında toplumsal bir çöküntü bırakacaktır. Nasıl ki 1990'larda ziraat mühendislerinin Sınıf öğretmeni olarak atanmasını şuan bir hezimet olarak değerlendiriyor ve o neslin gördüğü wrong eğitimin faturasını milletçe ödüyorsak Felsefe-Sosyoloji mezunlarının, rehber öğretmen olarak atanmasının vereceği ağır tabloyu da 10-15 Yıl spnra görmek durumunda kalacağız. 
Ve Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Bölümü Ile Felsefe-Sosyoloji bölümünün aldığı lisans dersleri arasinda uçurumlar var. Bir 'psikolojik danışman, felsefe ve sosyolojiden yardım alabilir; But Diğer Tüm Bölümler de Mesleki icraatlerinde felsefe-sosyolojiyi yoğun olarak işliyor. Filozofların, "Kendini bil, başkasını Kabul et" deyiminden hareketle "Bakın Aslında Lu'nun felsefe mezunu da sizinle bilinçaltı mesajları, bilinçaltı mesleği yapabilir, demesini de oldukca komik buluyorum. 

Özel bir ilgi beceri, donanımlı bir eğitim gerektiren çalışma mesleğimizin" 220 ACH ACH kısalt kursla "öğretilebileceğini komik buluyorum. 4 Yıl boyunca gördüğümüz teori, uygulama derslerini almadan "Rehber öğretmen" olabilecegini İddia eden anlayışı komik buluyorum. giriniz tüm bunlar, mesleğimizin itibarını düşürmekten başka bir İMKB yaramıyor. 

Felsefe Mezunları, "Psikolojik Danışman olmamalarına rağmen rehber öğretmen yani" Okul Psikolojik Danışmanı "görevine getirilmesine karşıyız. Türkiye şartlarında cogu okulda, "Psikolojik Danışma" hizmetini gereğince sunmak for Materyal, imkan, Oda ve Supervizyon eksiğinin oldugu düşüncenize, katılıyorum. Bazi psikolojik danışmanların tam donanımlı olamadığı gerçeği, felsefecilerin rehber öğretmen olabileceğe dayanak olarak sunmanıza karşıyız. İmkan, Oda ve Supervizyon eksiğini, tamamlamamız gerekir. Mesleğin itibarının arttırılmasını ve meslek yasasını istiyoruz. Eğer met gerçekleşirse, mesleğin Değeri daha çok anlaşılır ve MEB yetkililerine sözümüz daha çok geçer. Bunun yerine felsefeci rehber öğretmen olmasına evet demek, mesleğin itibarını düşürmekten başka bir şeye yarayacağını düşünmemekteyim. 

Saygılarımla.

Kaynak: ogretmendiyari.com

Anahtar Kelimeler:
pdr cilerin isyanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim