Öğretmen Diyarı

Özel Eğitimcilerden Çağrı

4+4+4 Sisteminde Sınıf Öğretmenlerinin norm fazlası durumuna düşmesi sorununun çözümü için Meb’in ürettiği alan değişikliği formülü bir çok öğretmeni alanından etmişti. Özür grubu tayinlerinde eşleri ile aynı ile atanamayan öğretmenler Zihin Engelliler Öğretmenliğine (yeni adıyla Özel Eğitim) ve Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliklerine geçiş yapmışlardı. Yargı kararı ile Zihin Engelliler Öğretmenlerinin tekrar alanlarına dönmelerinin ardından MEB , TTK kararında düzenleme yaparak bu öğretmenlerin aldıkları eğitimi 540 saate tamamlamıştır. Sertifikasını alan bir çok öğretmen Özel Eğitim alanına geçmeyi beklerken Özel Eğitim Öğretmenleri de bu duruma itiraz ederek mezunlarının atama sorunu yaşamamaları adına seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak bir öğretmenimizin sitemize gönderdiği maili sizinle paylaşmak istiyoruz.

 

 

 

İyi günler;

 

Eylül ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında Talim ve Terbiye Kurulunun yeni düzenlemiş olduğu bir kararla İşitme, Görme ve Zihin Engelliler Öğretmenliğinin Özel Eğitim adı altında birleştirildiği yönünde bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya esasen Milli Eğitim Bakanlığı ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüyle yapılan görüşmelerde kesin bir bilgiye ulaşamadık. Bu konuyla ilgili tam bir bilgiye ne araştırma yaptığımız kurumlar ne de biz Özel Eğitimciler kesin bir bilgiye sahip değiliz ve binlerce arkadaşımız bu durumun netleşmesini beklemektedir. Ayrıca bazı eğitimci arkadaşlarımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşmede bu yıl için özel eğitim alanında 540 saatlik sertifika programından yararlanan 3500 Sınıf Öğretmeninin Özel Eğitimci olarak özel eğitim sınıflarına atanacaklarını söylemişler. 4 yıl boyunca Özel Eğitim alanında eğitim gören mezunlarımız dururken bu şekilde Sınıf Öğretmenlerinin bizim alanımıza atanmalarını hem hukuksuz buluyor hem de kendi alanımızın önünün kapanması açısından endişe duyduğumuzu dile getiriyoruz.

 

Milli Eğitim Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre Özel Eğitim alanında yaklaşık 14 bin Özel Eğitimci açığı var. Bu rakamın Sınıf Öğretmenleriyle kapanmasını ve Özel Eğitimci arkadaşlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz.

 

Bu konulardaki belirsizliklerin ve haksızlıkların giderilmesi yönünde  bize destek olmanızı ve sosyal medya aracılığıyla bu durumun gerekli mercilere ulaştırılmasını rica ediyoruz saygılar.

 

 

 

İ.Aslantuğ

 

Özel Eğitim-Zihin Engelliler Öğretmenleri adına….

 

Kaynak: www.ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim