Öğretmen Diyarı

Özçekim tez oldu

Yüksek lisans öğrencisi Zrinka Peharec, tezini özçekim üzerine yaptı. Araştırmada, selfie’nin 1839’dan bugüne gelişimi incelendi.


Erasmus öğrencisi olarak Yaşar Üniversitesi’ne gelen ve yüksek lisansını iletişim alanında yapan Hırvat öğrenci Zrinka Peharec, tez çalışmasında ‘selfie’ ya da Türk Dil Kurumu’nun çevirisiyle ‘özçekim’i ele aldı. Pharec, 40 ülkeden 214 kişi üzerinde anket yaptı, 8 ülkeden 10 kişiyle de yüz yüze görüştü. Anketten ilginç sonuçlar ortaya çıktı.
Katılımcıların yüzde 88’i cepten veya dijital makineyle selfie çektiğini, yüzde 19,7’si selfie’yi sevdiğini, yüzde 75,7’si olumlu düşündüğünü, yüzde 4,55’i ise nefret ettiğini belirtti. Paylaşımlar en çok Facebook’tan yapıldı.  
 
İlk bulan CornelIus  

 
Tez çalışmasının danışmanlığını yürüten Doç. Dr. Melek Atabey, fotoğrafın öncesinde resim sanatında otoportre olarak karşımıza çıkan selfienin doğuşunun 1839’a dayandığını belirterek, “Robert Cornelius, selfienin atası olarak karşımıza çıkarken bu teriminin internette ilk kullanılışı ise 2004’te Flickr’da gerçekleşti. Bu tarihten 2012’ye kadar selfie kelimesinin kullanılışında yüzde 17 bin artış yaşandı ve Oxford sözlüğüne girmesiyle de resmi bir kelime halini aldı” bilgisini verdi. 

 

 


Kaynak: Star

 

Anahtar Kelimeler:
özçekim tez oldu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim