Öğretmen Diyarı

Oturup ders çalışan değil, hareket eden çocuk başarılı

Öğrencilere sık sık söylenen “Otur ve dikkatini dersine ver” sözü gerçekliğini yitirdi. Araştırmalara göre devamlı oturmak çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarına zarar veriyor. Daha dinamik ve belirli bir kalp ritminin üzerindeki fiziksel aktiviteler ise çocukların zihinsel fonksiyonlarını ve konsantrasyonunu artırıyor. Fiziksel eğitim alanında otorite sayılan Teksas Üniversitesi Beden ve Sağlık Eğitimi Bölümü’nden Doç. Dr. Darla Castelli önderliğindeki ekip, çocukların fiziksel aktivitelerinin beyinsel sağlıklarına, davranışlarına ve akademik performanslarına etkisini araştırdı.

Beyne doping etkisi

Beyin taramalarındaki sonuçlara göre oturarak çalışmanın  mükemmel bir okul performansıyla neticelenmediğini söyleyen Castelli,  “Zihinsel fonksiyonlar, aktif olan ve sonrasında bir müddet dinlenen çocuklarda daha ileri seviyededir. Daha dinamik ve belirli bir kalp ritminin üzerinde daha uzun devam eden fiziksel aktiviteler çocukların zihinsel fonksiyonlarını olumlu yönde etkiliyor ve bu çocukların zihinsel egzersizlerini daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde tamamlamasını sağlıyor” dedi. Castelli, bu araştırmanın gün içerisinde çocuklara daha fazla fiziksel aktivite olanaklarının sağlanması gerektiğini gösterdiğini  söyledi.

Öğrenmede kilit rol 

Okullarda fiziksel aktivitelerin artırılması gerektiğini belirten Castelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: Hiçbir şey yapmadan oturmak beyin başta olmak üzere vücudumuz için kötüdür. Okul yönetimleri ve aileler bu konuda seslerini yükseltmeli ve çocukların fiziksel aktivitelerini sağlanması konusunda harekete geçmeli.

20 dakika yürü sonra teste başla

Son 10 yılda yapılan bilimsel araştırmalar, fiziksel aktivitenin çocukların fiziksel sağlığını geliştirdiğini ve bu sağlığın yetişkinlik çağına kadar devam ettiğini kanıtlıyor. Castelli ve ekibi fiziksel eğitim ve aktivenin önemini ispat etmek için birçok test geliştirdi.

Testlerden birinde çocukların 20 dakikalık aktivite sonrası beyin fonksiyonlarını tarandı. Hareket eden çocukların beyninde hafızayı yöneten bölümde hareketlilik gözlemlendi. Bu grup çocuk kendilerine verilen metni oturandan daha kısa sürede okuyup daha  doğru cevaplar verdi.

 


Kaynak: Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim