Öğretmen Diyarı

Otizmli Çocuklar İçin Mobil Uygulama

Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği'nce (ODER) yürütülen "Ben de Başarabilirim Projesi'' kapsamında otizmli çocukların eğitiminde kullanılmak üzere tablet bilgisayarlarda çalışan mobil uygulama geliştirildi. 


Otizmli çocukların eğitimini kolaylaştırıp gelişimini artırmayı amaçlayan uygulamayı geliştiren İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Tuğkan Tuğlular, AA muhabirine yaptığı açıklamada otizmli çocukların söz konusu uygulamayla belirli becerileri kazanabileceğini söyledi. 


"Tablete ilgi gösteriyorlar"


Tuğlular, geliştirdikleri "Gelişim Atölyesi" adlı mobil uygulamanın İzmir'de pilot uygulama için seçilen 4 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde otizmli çocukların eğitiminde kullanıldığını ifade etti. 


"Çocuklar keyif alıyor"


Tuğlular, uygulamayı kullanan çocukların mutlu olduğunu gözlemlediklerini belirterek, şunları aktardı:


"Çocuklar uygulamadaki etkinlikleri keyif alarak yaptıkları için öğrenmenin daha hızlı olduğu yönünde gözlemlerimiz var."


"En kapsamlı Türkçe yazılım"


ODER Başkanı Ergin Güngör de "Gelişim Atölyesi" adlı mobil uygulamanın Türkiye'de özel eğitim gereksinimi duyan çocukların gelişimi için tasarlanmış en kapsamlı Türkçe yazılım olduğunu belirtti. 

 

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim