Öğretmen Diyarı

Ortaokul Öğrencilerinin Bilmesi Gereken 10 Gerçek

Birinin “ortaokulu çok severdim” dediğini pek duymamışızdır. Pozitif anıları olan insanlar bile asla ondan hayatlarının en güzel yılları diye bahsetmezler.
İşin aslı, ortaokul garip bir dönemdir. Sürekli değişimlerin, sosyal çalkantıların, inişli çıkışlı duyguların ve yoğun baskıların zamanıdır. Eğer ergenlerle birlikte çalışmaktan öğrendiğim bir şey varsa, o da bu yaş grubunun rahatlığa ve güvenceye ne kadar aç olduklarıdır. Ne zaman bir grupla konuşsam, bunu, onların seslerinde duyuyorum ve gözlerinde görüyorum. Arayış halindeki bakışlar ve dünyayı anlamlandırmalarını sağlayacak bir şey – herhangi bir şey – duyma özlemi…
Lütfen bana düzeleceğini söyleyin, diye yalvarır yüzleri sessizce. Lütfen, hep böyle gitmeyecek deyin.
Sevgili ortaokul öğrencileri, size hayatın zamanla düzeleceğini garanti edebilirim. Bu geçiş döneminin ötesinde, çok daha büyük ve çok daha fazla umut veren bir dünya var. Bu dönemde sağlam durmanıza yardım edecek 10 gerçekten bahsedeceğim. Umarım size huzur ve biraz dostça bir rehberlik sunarlar.
Gerçek #10: Bugünün en garip anları yarının en komik anıları olacak. Mizah anlayışını mümkün olan her anda kullan.
Yiyeceklerin kaçıp durduğu dişlerindeki şu teller? Mucize kremlerin iyileştiremediği yüzündeki şu koca sivilce? Aşık olduğun kişi yanından geçerken yaşadığın baş döndürücü telaş yüzünden doğru düzgün düşünememen, konuşamaman ya da görememen? Bir gün bütün bunlar gerçekten çok komik gelecek sana! Kardeşlerinde ve eski arkadaşlarınla tekrar tekrar konuşacağın anılara dönüşecek hepsi.
Biraz zaman alıyor ama kendine güvenin arttıkça, tuhaf anlarını paylaşmak bir eğlenceye dönüşüyor. Ve eninde sonunda parlayan bir gülüşün, temiz bir cildin ve seveceğin birisi olacak. Mevcut problemlerinin bir sonu var. Bu yüzden büyük resmin farkında ol ve yaşadığın en kötü deneyimlerin bile geride kalacağını asla unutma.
Gerçek #9: Ortaokul zirvede olma dönemi değil. Sahip olabileceğin en kötü hedef popülerliktir. Çünkü ergenleri genellikle popüler yapan şey – “hızlı” bir hayat yaşamak, akranlarına hükmetmek, yüzeysel bir yaşam tarzı sürdürmek gibi- sonunda problemlere sebep olur.
Gerçekten başarılı bir insan zamanla iyi olur. Kendinin 1.0 versiyonundan 2.0, 4.0, 6.0 ve sonraki versiyonlarına geçersin. Ama popülerlik peşinde koşarsan, zirveye erken çıkarsın. Büyümen ve gelişmen durur, çünkü anlık haz modunda takılıp kalırsın, ihtiyaçlarını tatmin etmek için hızlı çözümler ararsın.
Hayatının ileri yıllarında zirveye ulaşmayı hedefin haline getir. Seni parlak bir geleceğe taşıyan iyi seçimler yap. Eğer şu an bir “süper star” değilsen, bunda hiçbir sorun yok. Bu sadece sen evrilmeye ve öğrenmeye devam ettikçe önünde daha güzel şeyler olduğu anlamına gelir.
Gerçek #8: Teknoloji, ilişkileri ve itibarı mahvetmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. İnsanların her şeyi – duyguları, resimleri vs – online olarak gönderdiği bir çağda yaşıyoruz. Akıllıca kullanıldığında teknolojiyi çok seviyorum, ama genellikle düşüncesizce kullanılıyor. Parmaklarımızın beynimizin önüne geçmesine izin veriyoruz. Ve saniyeler içinde üzüntülere, yanlış anlamalara ve ciddi problemlere sebep olabiliyoruz.
Bu yüzden mesaj atmadan, email göndermeden ya da sosyal medyada gönderi paylaşmadan önce iki kez düşün lütfen. Birine akıl vermeden, bir şeyleri açığa vurmadan, hemen sonuç çıkarmadan, kıskançlık ya da kızgınlıkla tepki vermeden ya da uygunsuz bir fotoğraf göndermeden önce bir sakinleş. İnterneti iyi amaçlar için kullan, bir “çöplük” olarak değil.
Ve bir arkadaşınla bir sorunun varsa, ona mesaj atmak yerine telefon aç. Bir insanın yüzüne asla söylemeyeceğin bir şeyleri yazıya dökmek ya da bir mesajı yanlış yorumlamak kolaydır. Ama bunun bir ilişkide yarattığı gerginlikten kurtulmak zordur.
Gerçek #7: Etrafında iyi arkadaşlar olması gerekir. Senin yaş grubuna yönelik eski bir deyiş vardır: “Bana arkadaşlarını göster, sana geleceğini göstereyim.”
Herkesi sevmek isteyebilirsin ama herkes en yakın çevrende olmayı hak etmez. Bazı insanları yakından ve kişisel olarak seversin, ama bazılarını uzaktan seversin çünkü onları hayatına davet etmek, felaketi de davet eder.
İyi arkadaşlar seni mutlu eder. Seni riskli ya da taviz vermen gereken durumlara sokmazlar. Eğer içindeki en iyiyi ortaya çıkarmak istiyorsan, senin tam potansiyeline ulaşmanı isteyen arkadaşların da olmalı.
Gerçek #6: Seni farklı yapan şey, seni harika yapan şeydir. Ortaokul demek “uygun” olmak demektir. Ortaokul çocuklarının nasıl benzer şekilde giyindiklerini, benzer şekilde yürüdüklerini ve benzer şekilde davrandıklarını gözleyebilirsiniz.
Oysa çocuklarımın ilkokulunda özgünlük ve farklı kişilikler görüyorum, çünkü çocuklar henüz kendileri olmak dışında başka bir şey bilmiyorlar. Onların da eninde sonunda kendilerini özgün yapan şeyleri gizleme baskısı hissedeceklerini bilmek beni çok üzüyor.
Dünyayı asla içindeki herkese benzemeye çalışarak etkileyemezsin. Kalabalıkları izleyerek asla kendi yolunu bulmazsın. Senin farklı oluşunun bir sebebi var bu hayatta. İçindeki o dipten gelen sesi dinle ve çocukluk halini hatırla. Erken yaşlarda sahip olduğun tutkularına sarıl, çünkü onlar senin bildiğinden çok daha fazla cevap barındırırlar.
Gerçek #5: Hayatını henüz planlamamış olman sorun değil. Henüz kendi amacını bulmamış olman sorun değil. Muhtemelen aşırı yetenekli ve hırslı çocuklar tanıyorsun. Uzman oldukları alanlarda yıllarca eğitim almışlar ve hayatta ne istediklerini tam olarak bilen çocuklar.
İçten içe kendini kıskanç ve rahatsız hissediyor olabilirsin, çünkü onların gerisinde kalıyor olduğundan korkarsın.
En iyi planların bile iniş çıkışları vardır. En yetenekli ve hırslı çocuklar bile öngördükleri yollardan sapabilirler. Eğer sekizinci sınıftaysan ve henüz hayatının haritası ortada yoksa cesaretini kaybetme! Hala gençsin ve neyi yapmak için doğduğunu keşfetmek için daha bolca zamanın var. Kendine hedefler koy, yeteneklerini kullan ve doğru bir yöne git.
Gerçek #4: Üniforman kimliğin değildir. Ortaokulda etiketler çok önemlidir. Bir futbol forması ya da başka bir takım kıyafeti giymekte bir kendine güven hissi vardır.
Ama bir üniformanın olması ya da hatta tasarımcı elinden çıkmış giysilerin olması, senin değerini artırmaz. Olduğun kişi olduğun için özel birisin, üzerine giydiğin ya da başardığın şey nedeniyle değil.
Bir gecede bir takımdaki yerini kaybedebilirsin. Yeteneklerini kaybedebilirsin. Gardırobunu, ilişkilerini, hatta Instagram hesabını bile kaybedebilirsin. Ama eğer kimliğini asla kaybetmeyeceğin bir şeyler üzerine kurarsan, temelin sarsılmaz olur.
Gerçek #3: Alkış yanıltıcı olabilir. Büyük hatalar yaparken bile çılgınca alkışlanabilirsin. Sosyal medya aracılığıyla popülerlik artık ölçülebilir bir şey. Performansını, ne kadar “beğeni”, yorum ya da paylaşım aldığınla ölçebilirsin.
Ama unutma ki tek başına rakamlar yanıltıcı olabilir. Uğruna yaşanması gereken en iyi alkış, içindeki huzurdur. Kendinle ilgili ne sana iyi hissettirir? Geceleri sorunsuzca uyumanı ne sağlar? Birilerini “indirmek” için eleştirmek ya da birilerini güldürmek sana huzur getirmez.
En derinden ne hissettiğin esas gerçeğindir. Eğer alkışı içinde ararsan, toplum onayının alkışına ihtiyaç duymazsın.
Gerçek #2: Yararlı tavsiye ile eleştiri arasında bir fark vardır. Kimi dinlediğine dikkat et. Bazı insanlar başarılı olmanı ister. Bazıları istemez. Kimin sözlerinden etkileneceğine ve kimin sözlerini görmezlikten geleceğine dair güçlü bir filtre geliştir.
Kendinize sorman gereken sorular şunlar olabilir: Bu insana güveniyor muyum? Saygı duyulacak insanlar mı? Verdikleri öğütleri kendileri de tutuyor mu? Bir gün olmak isteyeceğim türde insanlar mı? Yeteneğimi, potansiyelimi fark edip beni teşvik ediyorlar mı?
Başkalarının seninle nasıl konuştuğu, senin kendinle nasıl konuştuğunu etkiler. İçindeki ses özgüvenini, kararlılığını ve risk alma isteğini etkilediğine göre hayatında sevgiyle sana gerçekleri söyleyen ve senin için en iyisini isteyen insanlar olmalı.
Gerçek #1: Muhteşemsin. Gerçekten öylesin. Bütün bu çılgın değişimler harika bir şeye götürüyor seni. Hayatın büyük planında, orta okul kısacık bir dönem, bu yüzden yaşa gitsin! Eğlen, büyük hayaller kur ve doğru kararlar ver. Bir gün geriye dönüp baktığında bu dönemin “saçmalıklarına” gülüp geçeceksin. Ve eğer şanslıysan, bu dönemde de eğlencenin bolca tadını çıkaracaksın.

 
 
 
Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/kari-kubiszyn-kampakis/10-truths-middle-schoolers-should-know_b_7945386.html?ncid=fcbklnkushpmg00000063

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim