Öğretmen Diyarı

ÖRNEKLERLE” SINIF PANOSU HAZIRLAMA
 Özellikle okul öncesi ve ilkokul sınıflarının vazgeçilmez unsuru olan sınıf panoları, günümüzde öğrencilerin aktif bir şekilde eğitim sürecine katıldığı yeni eğitim anlayışı ile daha çok ön plana çıkmıştır. Bu yazımda sınıf panolarının önemini, öğrencilerin gelişimine katkısını ve bazı pano örneklerini paylaşmak istiyorum.
Geçmişten Günümüze Panoların Değişimi
Daha eski yıllarda sınıf panolarını mevsim ve tarih şeritleri, öğrenci boy ve kilo göstergeleri, belirli gün ve haftalara uygun şiir ve resim gibi tek tip çalışmalar süslerdi. Günümüzde ise değişen eğitim anlayışımız ile birlikte panolarımızı süsleyen içerikler de değişmiştir. Pano içeriklerimizin değişmeye başlaması beraberinde birçok tartışmayı da getirmiştir. Özellikle okul öncesi çocukların ve birinci sınıf öğrencilerinin yapmış oldukları etkinliklerin panolarda sergilenmesini yorucu, gereksiz ve masraflı bulan birçok kişi vardır.

Bu çalışmaların öğrencilerin gelişimine katkısı olmadığını düşünen insanların çoğunluğu, çalışmaların şubeler ve öğrenciler arasında bir tür yarışa neden olduğunu düşünmektedir. Öğrenciler, yapılan etkinlikleri tek başlarına yapamadıklarına göre, bu çalışmaların daha çok öğretmenlerin eliyle yapıldığını düşünen ve bu durumu öğrencilerden ziyade öğretmenleri ön plana çıkaran gereksiz bir aktivite olarak gören bir çoğunluk vardır.

Bu çoğunluk ayrıca sınıf panolarının hazırlanabilmesi için kaybedilen zamanın, işlenmesi gereken derslerin zamanından çalındığını da düşünmektedir. Pano içeriklerinin öğrencilerin hayalinden daha çok öğretmenlerin hayalini yansıttığını düşünen kişi sayısı da az değildir.

Panolar Neden Önemli?
Sınıflarımızda öğrencilerimiz ile beraber hazırlayacağımız zengin içerikli panolarımızın bize ve öğrencilerimize birçok olumlu etkisi vardır. Bu olumlu etkileri şöyle açıklayabiliriz.

Sınıf panolarının hazırlanması ile özellikle okula yeni başlayan birinci sınıf öğrencileri için eğlenceli sınıf ortamını yakalarız.
Derslerin temalarına uygun pano içeriklerinin hazırlanması, kalıcı öğrenmeyi sağlarken, aynı zamanda öğrencilerin okula adaptasyonunu sağlar.
Bu çalışmaları hazırlayan öğrenciler arkadaşlarını tanıma fırsatı bulur, onlarla iletişime geçer. Biz öğretmenler de öğrencilerimizi tanıyabileceğimiz zaman dilimini genişletmiş oluruz.
Panoların öğrencilerle beraber zenginleştirilmesi sınıfımızın güzelliğine ve düzenine herkesin katkısını sağlar. Böylece öğrencilere sınıflarını temiz tutma ve koruma gerekliliğini doğal bir şekilde anlatmış oluruz.
Öğrencilerin panolarda kendi ürünlerini görmesi onlara kendilerini iyi hissettirecektir bunu anne babalarının da görmesini isteyeceklerdir.
Renkli, canlı, düzenli ve anlamlı hazırlanan sınıf panoları aynı zamanda onların estetik duygusunu da geliştirecektir. Gelişen estetik becerileri öğrencilerimizin zamanla güzel yazı yazarak, defterlerini ve diğer eşyalarını temiz tutarak tüm yaşantısında ortaya çıkacaktır.
Sınıf Panolarını Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Teması belli olan çalışmalarda öğretmenin sadece yol gösteren zaman zaman yardım eden bir noktada durması ve çalışmaların panolara yerleştirilmesine yardımcı olması.
Tüm öğrencilerin çalışmalara katılımının sağlanması, ancak öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin farklı olduğunun düşünülerek zorlayıcı bir tutumdan uzak durulması.
Bireysel veya grup çalışmalarına müsaade edilmesi.
Yapılması planlanan etkinlikler için temin edilmesi güç ya da pahalı malzemeler yerine atık malzeme kullanılması.
Kullanılacak malzemelerin sınıfın ortak malzemesi olmasına dikkat edilmesi.
Mümkünse bu çalışmaların öğrencilerin seveceği müzikler eşliğinde yapılması.
Etkinlikleri için çalışan öğrenciler arasında doğal bir şekilde oluşacak olan sözlü iletişim, sınıfta dolaşma ve birbirlerinin faaliyetlerini kontrol etme isteklerinin engellenmemesi.
Sınıf Panolarının Öğrencilere ve Öğretmenlere Katkıları
1. Sınıf panolarını hazırlamak, sınıf içi birlik ve beraberliği sağlar. Öğrencilerin özellikle birinci sınıfta arkadaşlık ve dayanışmayı öğrenebileceği bir fırsattır.
sinif_panosu_pano_hazirlama

2. Öğrencilerimize atık maddelerle neler yapabileceğimizi göstermenin kanıtıdır.

sinif_panosu_pano_hazirlama_2

3. Öğrencilerimizin yaratıcılığını ortaya çıkarmaktır.

sinif_panosu_pano_hazirlama_34. Öğrencinin kendi el izini kullanarak bir tavus kuşu yaparken yaşadığı eğlenceyi kaçırmamak gerek.

sinif_panosu_pano_hazirlama_45. Duygularımızın neler olduğunu anlatabilmenin en güzel yöntemlerinden birisidir pano içerikleri.

sinif_panosu_pano_hazirlama_56. Mevsimleri öğretirken öğrencilerimizin hazırladığı pano içerikleri hoş bir görüntü oluşturabilir.

sinif_panosu_pano_hazirlama_67. Yumurta kolilerini bir ağaca çevirmenin nesi kötüdür.

sinif_panosu_pano_hazirlama_78. Panolarla, öğrencilerimizin okuldaki diğer öğretmenler ile iletişim kurmasını da sağlayabiliriz.

sinif_panosu_pano_hazirlama_89. Panodaki mumların dizilişinde bir düzen yok mu sizce? Matematik dersindeki örüntü konusunun zihinsel alt yapısını panolarla oluşturamaz mıyız?

sinif_panosu_pano_hazirlama_910. Tabiata bakın her şeyde bir düzen bir kural ve bir ahenk var. Bizler de bu kâinatın birer parçasıysak ders işlediğimiz alanları da ahenkli bir hale dönüştürebiliriz.

sinif_panosu_pano_hazirlama_1011. Bazen de panolar mesaj bırakacağımız alanlardır.

sinif_panosu_pano_hazirlama_11

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim