Öğretmen Diyarı

Önce eğitim sistemi rayına oturtulmalı

 

Eğitim sistemi ile iktidar ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Her zaman gücü elinde tutan kendine göre biraz daha istediği gibi yönlendirebiliyor, manipule edebiliyor. Bu dönemde de öyle bir şey var. Daha uygun olan dersler, uygun olan konular üzerinde vurgu yapılıyor. Belki daha önceki zamanlarda matematik konuları daha önemliyken dönemin üzerinde durduğu durumlar ne ise kitaplarda konu olarak ona yöneliyor. Bu dönemde böyle olması normal. Hükümetin düşünce tarzına uygun olan insan profili yetiştirilmesi isteniyor. Ancak tabi dönem değişince bu yetiştirilen insanlar da ortada kalıyorlar. Belli bir bakış açısıyla kalacaklar. O biraz sıkıntı olabilir. Bizd e 80’li yıllarda yetiştirildik. Biz de o dönemin bakış açısıyla şuan bakabiliyoruz. Şuan gençlerin baktığınızdan farklı bakıyoruz. Siz de öylesiniz sizden sonra eğitim sistemigelecek kuşak da daha farklı bakacak ve bu şekilde gidecek. Arada küçük uçurumlar olacak. Çok büyük değil. Sistemizasyon öyle oturtulmalı ki; eğitim planları oluşturulup bunların dış ilişkilerle ve iç politikayla bağdaştırıp uzun yıllar sürdürmeli. Ülkemizi tanıtamıyoruz. Hepsi bir düzende yapılmalı ki en başta eğitimin sistemli hale gelmesinden geçiyor bu durum.

 

Eğitim sisteminde çok daha büyük sıkıntılar varken örneğin atanamayan binlerce gencin sorununu gündeme getirmek yerine bu kararların alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Herkes kendi düşündüğünü biraz daha empoze etmeye çalışıyor. Sıkıntımız şu ki önce problemlerin halledilmesi gerekiyordu. Ülkemizde öğretmene gerçek anlamda ihtiyaç var. Doğuda en azından var. Ege’de de var bu açık. Atanma sıkıntıları mevcut ama gündemi bu şekilde biçimlendirmek gerekiyor herhalde. Gündem saptama kuramında bu böyledir. Bir parça başka şeylere dikkat çekme, oyalama olabilir.

 

Belki de en tartışmalı karar ‘Osmanlıca öğrenme zorunluluğu’ bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

zorunlu osmanlıca dersiOsmanlıca lise öğrencisine öğretilebilecek bir şey değil. Zor bir dil. Sanat tarihi okuyor ise bir öğrenci veya tarih bölümünü okuyorsa elbette bilmesi gerekir. Zaten ingilizce öğrenirken sorun yaşayan, Almanca öğrenirken sorun yaşayan hatta güzel Türkçe’mizi öğrenirken sorun yaşayan öğrenciye Osmanlıca öğretmeye kalkmak biraz zor olacak gibi görünüyor. Hocalar, yetişmiş elemanlar var mı o konuda bilmiyorum. Bir arkadaşım iki yıl Osmanlıca kursuna gidip zar zor sınıfını geçti. Harfleri tanımak için bile uzun süre geçmesi gerekiyor.

 

Atatürk İlke ve İnkılapları dersinin yeniden yazılması sizce doğru mu?

 

Objektif olarak yeniden yazılması konusunda evet ama oraya bir soru işareti koyuyorum. Kendi bakış açımdan bakarsam şöyle ki; gerçekten yazılması gerekiyor. Bazı kitaplarda o kadar yüzeysel yazılmış ki benim çocuklarım okuduklarında çoğu zaman benimsemiyorlar. Yapılan inkılapların anlatılabilmesi gerekiyor. Örneğin kılık kıyafet inkılabı kanunu var. Bunun çiğnendiğini düşündüğünde sorgulayıp bu nasıl oluyor diyor çocuğum. Sorgulama kısmı çok önemli. Derine inip örnekler verilmesi çok önemli.

 

Röportaj: Ezgi KILIÇ / Haber TAVA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim