Öğretmen Diyarı

Okulun İlk Günü Aktivitesi Olarak ‘Selfie’

Yıllardan beri her ders yılının başında yapmakta olduğum bu harika etkinliği sizinle paylaşmak istedim. Bu, öğrencilerin kendi resimlerini çizdikleri, kendilerini başka öğrencilerle kıyasladıkları ve sunum yaptıkları bir faaliyet. Öğrencilere “kendi selfie’lerini çizmelerini” söylüyorum çünkü bu onları daha ilgili yapıyor ve gerçekten buna bayılıyorlar!

Önce şunu söylememe izin verin. Okulun ilk gününde yapılan bu aktivite birçok amaca da hizmet ediyor. Üzerine öğrencinin adı yazmak için basılabilir selfie’lerden çıkış alıyorum.

Böylece, bu otoportreleri masalara koyarak isim etiketi olarak da kullanıyorum. Bir öğrenci sınıftan içeri girince, adını bularak o sıraya oturmasını istiyorum. Okulun ilk haftasında sıraları taşımak zorunda kaldığını fark ettim (öğrenciler gelmiyor ya da başka sınıflarda oluyor) bu nedenle, bu aktivite bana öğrencilerin adını kalıcı olarak herhangi bir yere yazmadan onları yerleştirmenin bir yolunu bulmamı sağlıyor.

Her zaman, her masada çok fazla sayıda boya kalemi bulundururum ve öğrencilerden kendilerinin (otoportre olarak) bir resimlerini çizmelerini isterim. Bu öğrencilerin çok fazla zamanı alır, – bu da bana yönetim tarafından verilen “okulun ilk günü” görevlerini tamamlayabilmek için zaman verir-.

Sonra da bir eşle yapılan işe sıra gelir! Yakın oturan çocukları eş yaparak onların birbirleri hakkında bilgi edinmesini sağlarım. Renkli bir elişi kağıdının üzerine büyük bir Venn şeması çizmelerini isterim. Ben beşinci sınıflara öğretiyorum bu nedenle onlar Venn şemalarını oluşturma ve doldurma konusuna oldukça alışkın. Daha küçük çocuklara öğretmenlik yapıyorsanız onlara daha önce yapılmış bir Venn şeması ve soruların bir listesini vermeniz gerekebilir.

Venn şemaları tamamlanınca, her bir grup öğrenci kendilerininkini sınıfa sunar. Bu çalışma, bütün sınıfın her bir kişi hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olmasının bir yoludur.

Bu aktivitenin bir başka amacı da okulun ilk haftalarında harika bir koridor görüntüsünü ortaya çıkarmaya hizmet etmesidir. Koridor çalışmaları için öğrencileri tanımak biraz zaman alabilir. Bu aktiviteyle (tanıma işi) okulun ilk günü yapılmış ve hazır bir haldedir.

Sizin en sevdiğiniz ders yılına başlangıç aktivitesinin hangisi olduğunu duymayı çok isterim!

 

Kaynak: http://onestopteachershop.com/2013/07/beginning-of-year-self-portrait-activity.html

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim