Öğretmen Diyarı

Okullar Başlamadan Önce Hazırlamanız Gereken 8 Şey

Her yılın bu zamanlarında sınıfın yapılacaklar listesi biraz, -aslında çok- kahredici görünmeye başlar. Listelerimi “Sınıf Kurulumu” ve “Akademik” ve “Sadece yap” gibi kategorilere ayırmayı denedim fakat yine de tüm bu şeyleri yapılacaklar listesinde kalmış gibi hissettim ve bunları okullar açılmadan önce bitirmeye ihtiyacım vardı. Şimdi nelerin hemen yapılması gerektiğini ve nelerin bekleyebileceğini öğreniyorum, yavaş ama kesin bir şekilde. Size en iyi tavsiyeleri verebilmek için bu liste üzerinde haftalarca beyin fırtınası yapıyordum. Bu öneriler benim sınıftaki deneyimlerime dayanıyor ve herkesin onlar üzerinde farklı fikirleri olacağını biliyorum. Bu tavsiyeleri biraz şüpheci biçimde alın ve sizin eklemeleriniz ya da tavsiyelerine karşı argümanlarımızı da yorumlarınızda paylaşın. Sınıfı hazırlarken yapılabilecekler ve yapılamayacaklar hakkında sizin düşüncelerinizi duymayı çok isterim.

 

iletişim planı Ebeveynlerle nasıl iletişim kuracağınıza dair bir planınız olduğundan emin olun. Anne babalarla görüşmeden önce aşağıdaki tüm bu soruların cevaplarını bilin.

Anne babalar sınıfta olanlar hakkında güncel bilgilere nasıl sahip olabilir? Bir bülteniniz, blogunuz, internet siteniz ya da wiki’niz (Özgür Belgeleme Lisansı altında kullanıcıların yeni sayfa oluşturmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına olanak sağlayan bir web uygulaması), ödev kitabınız, öğrenci planınız ve davranış defteriniz olacak mı?

Eğer bir bülteniniz olursa ne sıklıkla evlere göndereceksiniz ve ebeveynler onu bulmayı nereden bekleyebilir?

Ders notlarını günlük olarak mı yoksa cumaları ya da pazartesileri dosya içinde mi göndereceksiniz?

Eğer bir soruları ya da endişeleri varsa ebeveynlerin sizinle bağlantıya geçmelerinin en iyi yolu nedir?

Anne babalar çocuklarının iyi ya da kötü davranışlarıyla ilgili olarak nasıl bilgi almayı bekleyebilir? Onları doğrudan arayacak mısınız, e-posta mı göndereceksiniz ya da eve çantasında bir not mu yollayacaksınız?

2 (2) Yıl boyunca ev ödevlerinin üstesinden nasıl gelmek istediğinizi düşünün. İşte kendinize soracağınız birkaç soru. Tüm bu soruları öğrenciler ya da anne babalar bana en az bir kez sordu.

Öğrencilerin her hafta sürekli ödevleri olacak mı? (Örneğin, tüm yıl boyunca her hafta eve gelecek haftalık matematik, okuma, akıcı okuma ya da uygulama gibi ödevleri olacak mı?)

Tüm bu sabit ödevlere ek olarak öğrencilerin evde tamamlamaları için bitirilmemiş ödevler gönderecek misiniz?

Öğrencilerin evde tamamlayacakları herhangi bir proje vermeyi planlıyor musunuz? Eğer üç ayda bir öğrencilerinizin kitap değerlendirmelerini ya da matematik projelerini evde yapmasını planlıyorsanız, tüm bu ek aktivitelerin anne babaların onlar için planlayabileceği hakkında dürüst olun.

Ev ödevleriyle ilgili olarak anne babalar ve öğrencilerle nasıl haberleşeceksiniz? Günün sonunda bir sınıf programında mı yazacak yoksa öğrenciler kendi ev ödevlerini kendileri yazmakla mı sorumlu? Her gün anne baba işareti alacak mısınız? Öğrencinin ev ödevini koymak için ihtiyaç duyacağı bir ödev klasörü olacak mı?

Ödevleri nasıl notlandıracaksınız? Tamamlama mı? Doğruluk mu? Değerlendirmenizin ardında yatan gerekçe nedir?

Geç kalma politikanız ne olacak ve ev ödevi zamanında yapılmadıysa buna tepkiniz ne olacak?

Öğrenciler ödevlerini nerede ve ne zaman teslim edecek?

sınıf yönetimi Öğrenciler kapıdan girmeden önce olumlu davranışları nasıl pekiştireceğinizi ve olumsuz davranışları nasıl yönlendireceğinize dair br planınız olsun.

Kişisel davranışlarınız için bir tablo sisteminiz olacak mı?

Olumlu davranışları nasıl pekiştireceksiniz ve uygunsuz davranışların sonuçları neler olacak?

4 Öğrenciler sınıftan içeri girer girmez ne yapar? Daha ilk günden onların beklentilerini ayarlamak için hazır olduğunuzdan emin olun.

Öğrencilerin sabah ne yapacaklarını bilemediklerinde örnek alabilecekleri bir şeyleriniz var mı? “Geldiğinizde” diye bir liste yapıp yapmamaya karar verin.

Sınıf yoklamasını kendiniz için kolaylaştırabileceğiniz neyiniz var? Öğrencilerinizin geldiğini göstermek için bir şeyler yapmasını gerektiren bir sistem oluşturun.

Öğrenciler öğlen yemekleri seçimi, ödevlerini yapma ve kalemlerini açma gibi sabah görevlirini bitirdiğinde ne yapıyor olacak? Birçok insan bu bölümde sabah çalışmalarına başvurur. Öğrencilerinizin görevlerinden kurtulmak için bir saniyelerinin bile olmadığına emin olun.

malzeme yönetimi Buna Öğretmeninizle Tanışın Gecesi’ne gönderdiğim mesajda vurgu yaptım. Fakat odanıza gelecek tüm malzemeler hakkında bir planınız olduğundan emin olun. Bu sizi sadece okulun ilk gününde değil yılın geri kalan tüm zamanında da ruh sağlığınızı biraz koruyacak.

Malzemeler bireysel mi olacak, topluluğun mı olacak yoksa ikisinin karışımı mı?

Dağıttığınız halde hala öğrencilerin masasında bulunmayan malzemeler için uygulamalarınız ne olacak?

Fazla malzemeleri (Özellikle büyük malzemeler, kağıt ya da ıslak mendiller ve fermuarlı çantaları) kolayca ulaşabilmek için nerede saklayacaksınız?

Eğer bir öğrenci okulun ilk günü yada Öğretmeninle Tanış Gecesi’nde çantası tamamen malzemelerle dolu gelirse onlarla ne yapmalı?

hangi defter Hangi defterleri, dosyaları ya da klasörleri hangi amaçlar için kullanacağınıza karar verdiğinize emin olun. Eğer ebeveynlerden malzeme isteyecek kadar şanslıysanız buna zaten karar verme ihtimaliniz de var. Önem vermeden bütün öğrencilerin kırmızı klasörü ev ödevleri için, sarı klasörü matematik için vb. kullanmalarını istediğinizden emin olun. Bu size uzun vadede yardımcı olacak fakat ileriyi planlamazsanız organize olabilmek için çok fazla fırsatınız da olmayacaktır.

7 Eğer bir öğrenci ödevlerini erken bitirirse, ne yapabilir? Erken bitirenlerle ilgili plan yapmanın önemi hakkında çok fazla konuştum fakat bunun önemini okulun ilk gününde vurgulamadım. Bunu çocukların okulun ilk gününde serbest tek bir anlarının kalmasına izin vermemek için yazmadım. Kaçınılmaz olarak öğrenciler farklı hızlarda çalışacak ve erken bitirenleri anlamlı bir şekilde oyalayacak bir şeyler bulmanız gerekecek. Okulun ilk günü tartışmalarında erken bitirenlere yönelik aktivitelerin açıklanması da listenizde olmalı.

8 Evet programınız yıl boyunca birçok kez değişecek ve hepimiz biliyoruz ki hiçbir gün aynı değildir. Yine de yıl boyunca kullanılacak “tipik” bir programa sahip olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın böylece onu daha ilk günden itibaren izleyebilirsiniz. Bu tamamen yılın geri kalanıyla ilgili beklentileri düzenlemekle ilgili ve ilk gün büyük bir fark yaratır. Eğer matematik atölyesi uygulamayı planlıyorsanız ilk günden sadece matematiğin grupları etkilemesini keşfetmek için bile olsa bununla ilgili bir görünüşler için çalışın. Tutarlılık anahtardır!

9 Şimdi size okulun ilk gününden önce hazırlamanız gereken şeylerin bir listesini verdim, ben birkaç şeyin göründüklerinden daha az öneme sahip olduklarını buldum. Bunlar benim ağırlıkla üzerlerine odaklandığım şeylerdi fakat şimdi görüyorum ki okul açılmadan önce halledilmeleri gerektiği kadar büyük değiller. Tüm bunlar şu anlama geliyor; eğer fazla zamanınız varsa, bunları zamanında yapmayı düşünebilirsiniz. Fakat eğer yapacağınız 100 farklı şey varsa benim fikrime göre bunları daha sonraya saklayabilirsiniz.

Oturma düzenleri. Okulun ilk haftasındaki ihtiyaçlarınızı için iyi gelecek uygun bir oturma planı (sıra insanı mısınız, grup insanı mı?) bulun. Sınıfta size uyacak bir düzenleme bulun fakat olasılıkları düşünerek saatler harcamayın. Gerçek şu ki (oturma düzeni) sınıfınıza ya da öğrettiğiniz üniteye bağlı olarak tüm okul yılı boyunca bu düzinelerce kez değişecek.

Duvarlardaki dekorasyonlar (salonlar dahil). Her zaman yıla salonlar dahil duvarlarımdaki sınırlarla başlarım ve bu bile oldukça fazla! Salonlara asmak için öğrencilerimin ödevlerine, tablolarına ve diğer anlamlı şeylere, sınıfta yapılmış ürünlere sahip olmayı beklerim. Öğrenciler ve anne babalar geldiğinde sınıf, duvarları süsleyecek öğrenci çalışmaları için temiz ve hazır görünür.

İsim etiketleri (küçük çocuklar için). Okul açılmadan önceki geceyi, isim yazarak, kağıtları kaplayarak, keserek ve örğncilerin isimlerini o büyük örnek isim etiketlerine yazarar geçirirdim. Ve muhtemelen benim kendi hatamdan dolayı öğrenciler asla isim etiketlerindeki örnekleri kullanmadı ve zaten onları çıkarmak zorunda kaldık. Daha büyük çocuklarla (3 yaş ve üzeri) Öğretmeninle Tanış Gecesi’ne (genellikle okul açılmadan birkaç gün önce başlar) geldiklerinde seçtikleri masaların üzerine yapışkanlı not kağıtları bırakan öğrencilerim oldu. Eğer bir öğrenci o gece gelmezse boş olan mazalardan birine üzerinde adı yazılı bir yapışkanlı not kağıtı yerleştiririm. Okulun ilk gününde geldiklerinde günün bir kısmını kendi isim etiketlerimizi yapmakla geçiririz. Ben gece onları kaplarım, kabaca keserim ve güzelce yapmaları için kesmeyi öğrencilerin bitirmesine izin veririm ve bir sonraki gün oturdukları masaya bantlarım. Buna bayılıyorlar.

Kaynak: http://www.teachingwithamountainview.com/2014/07/smooth-sailing-back-to-school-tips-and.html?m=1

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol