Öğretmen Diyarı

Okullar açılmadan yapılacak etkinlikler

Yarı yıl tatili şimdiden yarılandı. Ama ikinci yarı yıl maratonu başlamadan daha yapılabilecek çok şey var. İşte aralarından seçtiklerimiz

 

 

İSTANBUL MODERN ATÖLYELERİ

İstanbul Modern 7-12 Yaş Grubu İçin Yarı Yıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, yerleştirme, tasarım, mimari gibi disiplinleri içeren uygulamalar yapıyor.

Yarı yıl tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor. 2 saatlik atölye ücreti: 85 TL (üyelere 76,5 TL)

Hafta içi her gün 10.00-12.00 saatleri arasında düzenlenen sabah atölyelerinde, pazartesi günleri “Büyülü Gezegenler”, salı günleri “Örgü Mekanlar”, çarşamba günleri “Çağrışım Albümü”, perşembe günleri “Gizemli Gölgeler”ve cuma günleri “Takı Tasarımı” başlıklı programlar düzenleniyor. Hafta içi her gün 13.00-15.00 saatleri arasında düzenlenen öğleden sonra atölyelerinde pazartesi günleri “Kostüm Tasarımı”, salı günleri “Renkli Motifler”, çarşamba günleri “Hayalimdeki Müze”, perşembe günleri “Şapka Tasarım Atölyesi”, cuma günleri “Köpük Kent” başlıklı programlar düzenleniyor. Programlar hakkında detaylı bilgiye 0212 334 73 52 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 

 

SAKIP SABANCI MÜZESİ İLE YARIYILDA SANAT MOLASI

SSM Çocuk Eğitimi Programları, sömestr tatilini 5-11 yaş arası tüm çocuklar için eğlenceli bir sanat molasına dönüştürüyor!

 

Kış Atölyesi

Bu atölye çalışmasında çocuklar, soğuk kış günlerinde sıcak anıların nasıl yaratılacağını keşfedecekler. Kışlık hatıralarını biriktirecekleri el yapımı bir albüm hazırlayacak, doğanın onlara sunduğu malzemeleri sanata dönüştürerek sayfalara yerleştirecekler. İçlerini ısıtacak çay tarifleri öğrenecek, kendi bitki karışımlarını yapacak ve bitkilerin şifa dolu öykülerini yaratıcı okuma deneyimine dönüştürecekler.

.  

Tasarımcının Gizli Defteri

Tasarıma ilgi duyan çocuklar için tasarımın ABC’si olacak bu atölye çalışmasında, malzeme, teknik ve uygulamaya dair temel kazanacakları bilgiler öğrenecek, kendi yaratıcı fikirlerini biriktirecekleri el yapımı defterler hazırlayacaklar.. Çizim denemeleri, desen ve kolaj çalışmaları ve üç boyutlu tasarımlar yapacakları bu atölye çalışması illüstratör Rukiye Ulusan ve ressam Nihal Türk tarafından uygulanacak. 

 

Resim Okulu

Resim yapmayı seven, resme ilgi duyan tüm çocuklar için Resim Okulu, ilk olarak çocukları desenle tanıştıracak. Renk tonlarını keşfedecek, ışık ve gölgeyi çizmeyi öğrenecekler. Linol, tekstil ve bitkisel olmak üzere farklı boyalar kullanarak, kâğıt, kumaş, ahşap gibi farklı yüzeylere baskı uygulamaları yapacaklar.

Atölye çalışmalarına dört günlük katılım 200 TL, günlük katılım 75 TL’dir.

Atölye çalışmalarına rezervasyon yapmak için 0216 550 97 62 numaralı telefonu arayabilir, sorularınız için ssmegitim@sabanciuniv.edu adresine elektronik posta gönderebilirsiniz.

 

 

İstanbul Oyuncak Müzisi Yarıyıl Tatili Etkinlik Programı

Sunay Akın tarafından 2005 yılında açılan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde de birçok etkinlik düzenleniyor. Örneğin: Seramik atölyesi, Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi, İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları Kukla Tiyatrosu, Renklerin Suda Oyunu Ebru Atölyesi, Dedio Yaratıcı Eller-Pinokyo Tasarım Atölyesi, Sevinç Erbulak ile Hikâyeler Canlanıyor, Dedio Yaratıcı Eller-Dinozor Atölyesi

Telefon: 0216 359 45 50-51
www.istanbuloyuncakmuzesi.com

 

Rahmi M. Koç Müzesi

Haliç kıyısında ücretsiz tren yolculuğu (sadece hafta sonları), merdivenle tırmanılan gerçek bir uçak, antika otomobiller, ne nasıl çalışır bölümünde bir düğmeyle çalıştırılan beyaz eşyalar, halka açık ilk planetaryum… Dünyaca ünlü matematik profesörü Prof. Dr. Albert Beutelspacher tarafından tasarlanan ve bir araya getirilen deney setlerinin olduğu, Renkli Matematik Dünyası-Eğlen Öğren Bölümü’nde çocuklara matematik sevgisi aşılamak ileride çok işinize yarayabilir..
Hasköy Caddesi 5,  Hasköy. (0212) 369 66 00/ www.rmk-museum.org.tr

 

 

 

AKBANK SANAT’TA ÇOCUK ATÖLYELERİ

Akbank Sanat her yarıyıl tatilinde olduğu gibi bu sene de bol alternatifli programıyla hem velilerin hem de canı sıkılan çocukların kurtarıcısı. Atölyelerin her birinin fiyatı 5 TL. Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlı.

 Sarkis / Su İçinde Suluboya Atölyesi: Suya resim çizilir mi? Çağdaş Sanat Atölyesi'nde 6-12 yaş arası çocuklar, eğitmen gözetiminde Sarkis'in su içinde suluboya tekniğini öğreniyor.

Yaratıcı Drama Atölyesi: Drama, çocukların seçenekleri ve manevi ikilemleri incelemelerine, karar verme süreçlerine yardımcı oluyor.  9-12 yaş grubuna yönelik hazırlanan programı ile Yaratıcı Drama Atölyesi sanat yönetmeni Hayrettin Arslanoğlu, oyuncu-yönetmen Özdemir Çiftçioğlu ve oyuncu Suat Ünaldı’nın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

PACE ÇOCUK SANAT Linol Baskı Atölyesi: Baskı sırası 9-14 yaş grubu çocuklarda. Yaratıcılık kadar el işini de ön plana çıkartan bu atölyede Akbank Sanat’ın özgün baskı/baskı resim altyapısı kullanılarak, çocuklara profesyonel atölyede çalışma imkânı veriliyor.

PACE ÇOCUK SANAT Mobil Heykel Atölyesi: 7-14 yaş grubundaki çocuklar modern heykelin duayenlerinden Alexander Calder’ı tanıyor ve sanat tarihinde ilk olarak onun yaptığı ‘Mobil Heykeller’i inceliyorlar.

PACE ÇOCUK SANAT Mozaik Atölyesi: Çocuklar polimer killeri kullanarak ‘Millefiori’ tekniği ile küçük parçalar oluşturuyor ve sonrasında bu parçaları birleştirerek hayallerindeki resimleri yaratıyor. 7-14 yaş grubuna yönelik çalışmada bol bol  yoğurma, hayal gücü, eğlence ve yaratıcılık var.

SANAT Oyuncak Heykel Atölyesi: 7-14 yaş arası için düzenlenen bu atölyede çocuklar kendi heykellerini yaratıp oyuncak koleksiyonlarına kendi tasarımlarını da katmış oluyorlar.
 Akbank Sanat İstiklal Caddesi 8, Taksim. (0212) 252 35 00/ www.akbanksanat.com

 

 

İYİ CÜCELER ÇOCUK KİTAPÇISI

Anadolu yakasının en sevimli kitapçısına ne zaman uğrasanız kesen, yapıştıran, boyayan ve dinleyen çocuklara rastlıyorsunuz.   

Nazan Tacer'le Origami, Kil Atölyesi,

Mimarlığa Küçük Adımlar,

Eğlenceli Bilim, Mimarlığa Küçük Adımlar, Ebru Atölyesi,

Mimarlığa Küçük Adımlar, Elvan Eti'yle Çocuk Yogası,

Kil Atölyesi,

Plaj Yolu Selen Apartmanı 8A, Caddebostan. (0216) 385 91 11/www.iyicuceler.com

 

 

DÜŞEVİ GÖKTÜRK ÇOCUK KİTAPÇISI

Düşevi Göktürk oldukça faal bir kitabevi. Yarıyıl tatili için de aktiviteler düzenliyorlar elbette. Farklı yaş gruplarından farklı alanlara ilgi duyan çocuklar için sanat, deney, geri dönüşüm, tasarım atölyeleri gibi etkinliklerle 9 Şubata kadar program epey dolu.Atölyelerle ilgili bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için ayın ilk günlerinden telefona davranın.

İstanbul Caddesi Kartal Sokak Başaran Plaza Giriş Katı 3, Göktürk. (0212) 322 92 12 

 

KIDSNOOK ÇOCUK KİTAPÇISI

Bahçesinde yaşlı bir ıhlamur ağacı bulunan bu masalsı mekan sadece bir çocuk kitabevi değil ayrıca masal akademisi ve parti evi olarak da hizmet veriyor. Kids Nook’ta hafta içi okullara haftasonu ise çocuklu ailelere yönelik masal atölyeleri düzenleniyor. Kidsnook da yarıyılda birçok etkinlikler, atölyeler düzenliyor. O kadar çeşitli ki web sitelerine bakıp program yapmak da fayda var: Telefon : (212) 324-0706 ; www.kidsnook.com
 

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’nde Uçurtma Atölyesi

Ülkemizin tek uçurtma müzesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Müzeli Eğitim Projesi’ çerçevesinde görülmesi gereken müzelerden biri. Üç yaş ve üzeri çocuklar için düzenlenen Uçurtma Atölyesi’ne katılım için sadece malzeme ücreti olarak 9 TL isteniyor. Çalışmaya katılanlar uzman uçurtma eğitmenlerinin desteğiyle rengârenk kağıt ve desenler arasından kendi zevklerine göre seçtikleri malzemelerle uçurtmalarını yapıyorlar.

Ziyaret öncesi mutlaka randevu alınmalı.

(0216) 553 23 37/ www.ucurtmadunyasi.com 

 

 

 

İTÜ BİLİM MERKEZİ YARIYIL ETKİNLİKLERİ

 

“BİLİM KIŞ OKULU”: 7-11 Yaş Grubu İster Temel Bilimler, ister Arkeoloji, ister Elektronik, isterseniz Model Uçak! Artık hepsi tek bir programda çocukları bekliyor…

“BİLİM KIŞ OKULU”: 4-6 Yaş Grubu  Bu okul içinde baloncuklardan kuklalara, zevkli ışık-gölge oyunlarından basit robotlara kadar birçok bilimsel konu, eğlenceli bir atmosfer içinde sunuluyor. Aktivitelerde her şey çevrenin ve doğanın algılanmasına yönelik, fikir üretme temeline dayanıyor. 

İTÜ yarıyıl etkinlikleri aynı zamanda Havacılık Müzesi ve Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi gezilerini de içeriyor, hafta içi hergün 10:00- 16:00 saatleri arasında toplam 10 gün süren bir temel bilim- eğlence okulu. Kursun sonunda katılımcılar Minik Mucit sertifikası ile ödüllendiriliyor. 

 http://www.bilimmerkezi.itu.edu.tr/

KRAL ÇIPLAK/ ETİ Çocuk Tiyatrosu

2013-2014 sezonunda seyircisiyle buluşan oyun “Kral Çıplak”, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan Andersen Masalları’nın ülkemizde ve tüm dünyada en beğenilenlerinden İmparatorun Yeni Giysileri’nden uyarlanmıştır. Hans Christian Andersen’in yazdığı eser, orijinal isminden çok “Kral Çıplak” olarak bilinmektedir http://www.etietieti.com/cocuktiyatrosu/Yazan : Hans Christian Andersen Yöneten : Ünsal SicilliYer : Eti Çocuk

 

egitimveotesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim