Öğretmen Diyarı

Okullar açıldı enfeksiyona dikkat!

Okulların açılması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla enfeksiyon riskinin artabileceğini belirten uzmanlar, aileleri uyarıyor: "Özellikle bu dönemde çocuklarınızın beslenmesine daha fazla dikkat edin."

Okulların açılması ve mevsimin kışa dönmesiyle birlikte çocuklar için korumasız bir dönem de başlamış oldu. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, okulların açılmasıyla enfeksiyon riskinin artabileceğini belirterek, "Veliler özellikle bu dönemde çocuklarının beslenmesi konusunda gereken ilgiyi göstermelidir" dedi.Özen, sonbahar ve kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıkların görülme sıklığının arttığını söyledi.      
Enfeksiyonların kapalı ve nemin az olduğu ortamlarda daha fazla yayıldığını anlatan Özen, "Halkımız, 'Yazın azalıyor, neden kışın çoğalıyor?' diye soruyor. Aslında bu virüsler, her zaman etrafımızda fakat kışın fazla olmasının sebebi, içeride daha çok vakit geçirmemiz" diye konuştu.
      
Kalabalık ortamların, özellikle de okulların, virüslerin kolay yayılabileceği risk alanları olduğunu dile getiren Özen, "Okullarda, kalabalık sınıflarda, kreşlerde insanlar bir araya geliyor ve hava yeterince temizlenmiyor. Böyle olunca hastalık riski artıyor. Okulların açılmasıyla ekim ayı gibi birçok virüs ortaya çıkacak" dedi.
      
Özen, sonbaharda başlayan solunum yolu enfeksiyonu riskinin mayısa kadar devam ettiğini belirtti.
      
"Çocukların beslenmesine dikkat edilmeli"
Özen, ailelerin bu aylarda enfeksiyona karşı dikkatli olması ve çocuklarının bol bol sıvı tüketmesini sağlaması gerektiğini söyledi.
      
Okul döneminde üst solunumla ilgili vakaların yüzde 90'ının viral enfeksiyonla ilgili olduğunu belirterek, hastaların tedavisinde ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanılmamasının önemini vurgulayan Özen, şunları anlattı:
"Üst solunum yolu enfeksiyonlarında vücut sıcaklığının yükselmesine bağlı olarak sıvı açığı ortaya çıkıyor. Sıvı kaybı arttığı zaman vücudun dengesi, dolayısıyla metabolik denge de bozuluyor. Bu açıdan sıvı kaybının telafi edilmesi çok önemli. Veliler özellikle bu dönemde çocuklarının beslenmesi konusunda gereken ilgiyi göstermelidir. Çocukların beslenme çantalarından taze meyve eksik edilmemeli. Bu dönemde C vitamini içeren sebze ve meyveler bol tüketilmeli."
      
Özen, tek tip ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin de çocukların bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim