Öğretmen Diyarı

Okula Zamanında Gitmenin 4 Anahtarı
1 - Okul sonrası bir plan yapın
Sevgili öğrenciler, okuldan eve döndükten sonra neler yapacağınızı planlamanız çok önemli ve başarılı olmak için gereklidir. Yapacağınız planda her dakika ne yapacağınızı yazmanıza ve kendinizi çok yormanıza gerek yoktur. Hangi saatlerde oyun oynadığınızı, hangi saatlerde televizyon seyrettiğinizi ve ne zaman ders çalıştığınızı belirleyin. Belirlediğiniz saatleri bir kâğıda yazın ve görebileceğiniz bir yere asın. Her gün bu programa uymaya çalışın. Programınızda bir saati de boş bırakın. Bu saati kendi özel ihtiyaçlarınız için kullanın. Örneğin, bir sonraki günün ders kitaplarını hazırlamak, resim yapmak ya da kitap okumak için değerlendirebilirsiniz.
 
2 - Okul çantanızı önceden hazırlayın
Bir sonraki günün ders kitaplarını ve gereçlerini akşam boş saatinizde hazırlayın. Sonraki gün müzik, resim gibi dersler varsa, o derslerin malzemelerini de çantanıza yerleştirin. Böylece sabah kalktığınızda çanta hazırlama telâşı yaşamazsınız. Çantasını son dakikada hazırlayan öğrenciler, önemli pek çok defter ve kitabını evde unutabilmektedir. Sabahleyin, unuttuğunuz bir şey olup olmadığını kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Yine okul kıyafetlerinizi ve çantanızı bulabileceğiniz belirli bir yere koyun. Böylece eşyalarınızı her gün aynı yerde bulabilirsiniz.
 
3 - ‘Erken uyu erken uyan’ sözünü unutmayın
Geç saatlerde uyuyan çocuklar, uykularını tam alamamakta, tabiî olarak sabahları da uyanmakta güçlük çekmektedir. Erken yatarak, sağlıklı uyanan çocuklar, sabahları enerjik ve uykusunu almış olarak kalkarlar. Yatmak için anne ve babanızın ikazını beklemeden, kendi isteğinizle yatın. Bu durum ailenizi de memnun edecektir.
 
4 - Hazırlanmaya erkenden başlayın
Sabah temizlenme, giyinme ve hazırlanma işlemleri zaman alır. Ne kadar erken hazırlanmaya başlarsanız size o kadar zaman kalır. Okula yürüyerek gidiyorsanız, yolunuzun üzerindeki gereksiz şeylerle ilgilenmemeye çalışın. Karşılaştığınız arkadaşlarınızla yolda oyalanmak yerine çabucak okula gitmelisiniz. Çünkü okula varınca arkadaşlarınızla oynayacak yeterince zamanınız olacaktır. Servisle okula gidiyorsanız, servisin geliş saatinde hazır olun. Servis şoförü uzun süre sizin hazırlanmanızı beklerse okula geç kalır. Bu sebeple servise zamanında binip zamanında inin. Zamanınızı iyi değerlendirir ve hazırladığınız planlara uyarsanız başarılı olacağınızı göreceksiniz.
(Mustafa Oğuz, Aile Haber)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol