Öğretmen Diyarı

Okula başlayacaklara altın öneriler

 

Okula yeni başlayacak olan öğrencilere özel öneriler;

Anaokulları sayesinde çoğu çocuk okula daha kolay alışabiliyor. Bu sayede uyum sürecini daha olumlu geçirip ilerleyen günlerde de okula daha sıcak bakabiliyorlar. Okula başlamayan öğrencileri hep heyecan sarmıştır. Bu sayede çocuk okula başlar başlamaz arkadaşları ile oyunlar oynayacağını, oynarken öğreneceğini ve öğrenirkende oynayacağını düşünür. Ama ilkgünlerde olumlu giden okul hayatı üst sınıflardan birilerinin kendinden ufak çocuklara sataşması sayesinde olumsuzlaşabiliyor. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşmekte. Peki aileler nasıl davranmalı? Çocuğun okula başlama sürecinde ne gibi davranışlar sergilemeliler?

Hakan Baykal, çocukların okula başladığı dönemde anne ve baba ilgisine çok fazla ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Bu ilginin sebebi ise çocukların kalabalık olmayan ev ortamında büyüdüklerinden bir anda çok kalabalık gelebilecek 25-30 kişilik sınıflar, çocuğun okul ile ilgili endişesinin artmasına yol açabileceğini söylüyor.

Anne babalara yönelik;

·         Çocuklarında şayet okul ile ilgili bir korku oluşmuşsa bunu yenebilmesi için sabırlı ve soğukkanlı olun. Kararsız olmaktan kaçının.

·         Agresif olmayın.

·         Çocığunuzu okula gitmesi için cesaretlendirin. Onun okula gidebilmesi konusunda ikna edin.

·         Derslerine en fazla 2 gün katılın. Diğer günlerde birlikte onunla derse girmeniz ilerde onun güvensiz bir kişiliğe sahip olmasına sebebiyet verecektir.

·         Çocuğunuza her konuda yanında olduğunuzu hissettirin.

·         Çocuğunuzun öğretmeni ile iletişime geçip iş birliği yapın.

·         Çocuğunuzda oluşan okul kaygısı ve endişesi 2 haftayı geçtiği takdirde bir uzmandan destek alın.

 

Tatilden dönenler için;

Uzun bir tatilden sonra çocuklar, yine tatili okula tercih etmek isteyebilir. Bu yüzden onları okula olan uyumunu harekete geçirmek ve öğrenci olduklarını hatırlamaları için okul açılmadan 10-15 günlük süre zarfında ufak masallar, hikayeler, fıkralar okumaları yeterli olacaktır. 

 

iseyariyormu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol