Öğretmen Diyarı

Okula Başlayacak Çocuklar İçin 10 Öneri

Cesaret verin: Okula yeni başlayan çocuğumuz okula gitmek isteniyorsa açıkça bu korku ve endişenin yersiz olduğu çocuğa belirtilmelidir. Çocuğun okula gitmesi konusunda aile bireyleri çocuğu cesaretlendirmelidir.Sabırlı ve olmayı öğretin: Okula yeni başlayan çocuklar anne ve babalarından ayrılacakları düşüncesi ile korkmaya başlarlar. Anne ve baba olarak çocuğumuza böyle düşünmemesini ve okula adapte konusunda sabırlı olmayı öğretin.

 


Uyku: Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından uyku çok önemlidir. Bu yüzden okul zamanı çocuğun erken yatıp erken kalkması sağlanmalıdır. Okulların açılacağı tarihten 1- 2 hafta önce uyku düzeni istenilen şekile dönüştürülmelidir


Kahvaltı: Okul çağındaki çocuklar için en önemli öğün kahvaltıdır. Her sabah mutlaka çocuğumuza kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin.


 


İletişim: Çocuğumuza okula gitmenin önemi, neden okula gitmesi gerektiği uygun bir dille anlatılmalıdır. Çocuğa kesinlilikle sert davranılmamalıdır. Çocuk okula gitmek istemediği zaman uygun iletişim kurulmazsa çocuk okuldan soğuyabilir.


 


Güven: Okula yeni başlayacak çocuğa güvende olduğu hissettirilmelidir. İlk 1 hafta mutlaka çocuğu anne ya da babası okula getirip götürmelidir. İlk 3 gün tenefüslerde de yanında olunmalıdır.


 


Uzmana Danışın: Okula gitmek istemeyen, okuldan nefret eden çocukların neden böyle davrandığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu nedenle her zaman öğretmeni ile işbirliği içinde olunmalı, okuldaki rehber öğretmenden ya da bir pedagog yada eğitim danışmanından adaptasyon sürecinde yardım alınmalıdır.


 


Özgüvenini Arttırın: Yeni okula başlayacak çocukların okul ortamına, öğretmenine ve sınıf arkadaşlarına alışabilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu bilinmelidir. Bu zaman zarfında çocuğa destek olunmalı ve özgüvenini arttıracak söz ve davranışlarda bulunmalı, güvenini sarsacak eylemlerden kaçınılmalıdır.


 


Zaman: İlk etapta çocuğun ödevleri ve oyun için bir vakit belirlenmelidir. Böylece çocuklara zamanı etkili kullanmayı, her işi zamanında yapması gerektiği öğretilmelidir.


 


 

Program yapılmalı: Çocuğun ne zaman ders çalışıp ne zaman oyun oynayacağı, uyku saatleri v.b gibi konular için günlük ve haftalık programlar belirlenmelidir. Böylece çocuğun hayatı boyunca belirli düzen içinde yaşaması sağlanmış olunur.


*


Göksel Özcan


goksel.ozcan@hotmail.com


www.hepsi10numara.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol