Öğretmen Diyarı

Okul zilinin çaldığı saat başarıyı etkiliyor

ÖNDER ÖNDEŞ
ABD ve İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinde yapılan uyku araştırmasına göre, okullarda derse başlama zamanı ile çocukların biyolojik saati birbirini tutmuyor.

Harvard ve Oxford Üniversitesi’nde çalışan uyku bilim araştırmacıları, okulların çok erken başladığını, bunun çocukların biyolojik saatleri ile uyum sağlamadığını ve başarısızlığa yol açabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, okulların her yaş düzeyi için farklı saatlerde başlamasını öneriyor. Çalışmanın sonuçlarına göre 10 yaşındaki öğrenciler sabah saat 08.00, 14-16 yaşındakiler 10.00 ile 10.30 ve 18 yaşındakiler ise 11.00 ile 11.30 arasında ilk derslerine girmeli.

TEMBELLİK DEĞİL

ABD’li bilim dergisi ‘Learning, Media ve Technology’de yayımlanan makalede, araştırmacılar okulların açılış saatlerinde değişiklik yapılmasının tembellikten değil, biyolojik bir gereklilikten kaynaklandığını belirtti. Farklı ülkelerde incelemeler yapılarak hazırlanan çalışmada, ilk ders geç başladığında öğrencilerin daha iyi öğrendiği ve testlerde daha başarılı olduğu gözlemlendi. Ayrıca hırçın davranışların azaldığı da tespit edildi. Araştırmanın İngiltere ayağında ortaöğretim düzeyinde 14 ve 16 yaşındaki öğrencilerin girdiği GCSE sınavında, ergenler için önerilen saatte derse başlandığında yüzde 10’luk bir akademik performans artışının yakalanabileceği belirlendi. 

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim