Öğretmen Diyarı

Okul Öncesinde En Çok Tercih Edilen Kitaplar

Okul öncesi ve okul çağında, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması çocukların gelişimi için oldukça önemli. Kitap okuma alışkanlığı okul öncesi dönemde ailede başlıyor ve okulda devam ediyor. 
Kitap okuma alışkanlığını küçük yaşta kazanan çocukların; zihinsel gelişimi, sosyal iletişimi ve dili kullanma becerileri okuma alışkanlığı olmayan yaşıtlarına göre daha fazla gelişiyor. Kitap okuyan çocuk sevme, saygılı olma ve paylaşma gibi kavramları daha çabuk öğreniyor.

Okul Öncesinde En Çok Masal ve Boyama Kitapları ile Sesli Kitaplar Tercih Ediliyor

Sadece geçtiğimiz yıl 20 milyon kitabı okurlarla buluşturan NT’nin Kitap Kategori Müdürü Yılmaz Şimşek konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çocuklar doğdukları andan itibaren çevrelerini gözlemlemeye, algılamaya ve öğrenmeye başlıyor. 0-6 yaş arasında çocukların bedensel, zihinsel, sosyal ve dil gelişimleri büyük ölçüde tamamlanırken, kişilik özellikleri de bu dönemde şekilleniyor. Eğitimin ilk basamağını oluşturan ve temel eğitime başlanılan güne kadar geçen dönemi kapsayan ‘okul öncesi eğitim’ ise, eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasındaki ilk basamak. Aileler öğrenme potansiyelinin en yüksek olduğu okul öncesi döneminde çocuklarının öğrenme sürecine keyif ve eğlence katacak binlerce okul öncesi eğitim kitabını NT’de bulabiliyor. Ailelerin en çok ilgi gösterdiği kitapların başında masal kitapları, boyama kitapları ve sesli kitaplar geliyor.” dedi.

Masal Kitapları
Masal kitapları, çocukları hayal dünyasında yolculuğa çıkaran, hayal kurma becerilerini geliştiren ve sebep sonuç ilişkisi kurmalarını sağlayan kitaplardır. Kelime dağarcığını geliştiren ve okuma hevesini de artıran masal kitapları, ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiyi de güçlendirir.

Boyama Kitapları
Boyama kitapları, çocukların renklerle tanışmasını sağlarken el becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Diğer yandan çocukların biçim, boyut ve renk kavramlarını algılamasına yardımcı olan boyama kitapları, konsantrasyonu da artırır. Çocuklarınızı boyama kitaplarıyla tanıştırırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri; onları renk konusunda sınırlamamak ve üretkenliklerine engel olmamaktır.

Sesli Kitaplar
Sesli kitaplar, çocukların dinledikleri hikâyelerle sesleri birlikte deneyimlemelerini sağlarken, eğitimlerini çok yönlü olarak destekler. Anlatılan hikayeyi şarkılarla, müziklerle ve farklı seslerle destekleyen sesli kitaplar; çocuklarınızın kitaplarla edindiği deneyimi en az iki katına çıkaracak.
Kaynak: http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/okul-oncesinde-en-cok-tercih-edilen-kitaplar/950/#sthash.s3k1WrSF.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol