Öğretmen Diyarı

OKUL ÖNCESİNDE ÇOCUĞA NE TÜR EĞİTİMLER VERİLİR?

 YOKSA ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİMİ İÇİN OKULA BAŞLAMASINI MI BEKLİYORSUNUZ?
Okul öncesi eğitim, çocuğun doğumundan ilköğretime başlama yaşına kadar olan dönemde verilen eğitimi ifade eder. Bu dönem; evde anne ve baba tarafından verilen eğitim, kreş ve anaokulunu kapsar. 0-6 yaş arası dönem öğrenmenin altın çağı olarak nitelendirilir. Birçok anne baba çocuklarının eğitiminin okul yaşına geldiğinde başlayacağını düşündüğünden çocukların okul öncesi alması gereken bazı temel eğitimler verilemiyor. 7 yaş çocuğun okula başladığı yaştır ve o zamana kadar çocukların zihinsel, bedensel ve dil gelişimi büyük ölçüde tamamlanır. Bu nedenle çocuğun eğitimi için okula başlamasını beklemek çok geç olacaktır.

AİLE ORTAMINDA VERİLEN EĞİTİM

Erken çocukluk adı verilen 0-6 yaş arası dönem yaşamın temelidir. Bu dönemde çocuğun öğrenme hızı çok yüksektir. Beyin gelişiminin büyük bir bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır. Bu dönemde çocuğun yeterli beslenmesi, etkileşimde bulunabildiği, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Çocuk kreşe ya da anaokuluna verilmeden önce mutlaka aile ortamında, çocuğun gelişimine katkıda bulunacak eğitim verilmelidir. Bu yüzden, aile ortamında çocuğa; Sorumluluk alabilmesi ve seçim yapabilmesi için fırsat verilmeli, Hikaye anlatma, şarkı söyleme ve konuşma yoluyla dil gelişimi desteklenmeli, Hareket etme becerilerini geliştirebilmesi için fırsat verilmeli, Yaşayarak ve keşfederek bir şeyler öğrenmesine olanak tanınmalı, Paylaşma, iş birliği ve yardımlaşma öğretilmeli, Kendisinde değer vermesi ve başarılarından gurur duyması için desteklenmelidir.

KREŞ EĞİTİMİ

Çocuğun daha çok fiziksel bakım ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm gelişim basamaklarının; zihinsel, dil, hareket, sosyal psikolojik ve gelişim ihtiyaçlarının karşılandığı kurumda verilen eğitimdir. Kaliteli bir gündüz kreş programı çocuğunuzun gelecekteki başarısını pozitif yönde etkiler. Çocuğun doğumundan itibaren evde verilmeye başlanan temel alışkanlıkları kazanma yolunda önemli adımlar atılır. Yemek, uyku, tuvalet, temizlik gibi alışkanlıkları geliştirilir. Çocuklar nasıl paylaşmaları gerektiğini, problem çözmeyi ve takım oyuncuları olmayı öğrenirler. İyi eğitmenler eşliğinde yürütülen programlarda çocuklar çatışma durumunda uzlaşı oluşturmayı ve diyalog geliştirmeyi de öğrenir.

ANAOKULU EĞİTİMİ

 

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/okul-oncesi-egitim/okul-oncesinde-cocuga-ne-tur-egitimler-verilir_19773.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-19773?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol