Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Hale Gelmelidir

Bilindiği gibi eğitim doğumla başlayıp, okul öncesi eğitim, temel eğitim ve orta öğretimle hayat boyu devam eden bir süreçtir.  Ülkemizde 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi ile birlikte temel eğitim olarak ifade edilen ilkokul,orta okul ile orta öğretim olarak ifade edilen liseler zorunlu eğitim kapsamına alındığı halde çocukların hem fiziksel, hem bilimsel açıdan becerilerini ve yaratıcı yönlerini ortaya çıkaran, sağlıklı ortamda sosyal birey olarak yetişmelerini sağlayan asıl temel eğitim sayılan okul öncesi eğitimin zorun eğitim kapsamının dışında tutulması geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın eğitimi  açısından son derece önemli bir eksikliktir. 


4+4+4 olarak tanımlanan eğitim sisteminin başarısı okul öncesi eğitimdeki başarıya bağlıdır.

 

Okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımızın % 60 kadarının  da bu eğitimden mahrum bırakılmasından ve halen 126 bin civarında bulunan öğretmen açığı sebebiyle boş geçen derslerin branş dışı veya görevlendirme öğretmenlerle doldurulmasının  eğitimin bağrında açtığı  tahribat; sayıları   17 bin civarında olduğu  ifade edilen  okul öncesi öğretmen adayı ile  sayıları 300 bini bulan ve atama bekleyen  öğretmen adaylarının atanmasıyla devlet bütçesine getireceği mali yükten daha ağırdır.

 

Her zaman ifade edildiği gibi eğitime yapılan yatırım en önemli yatırım.  Okullarda öğretmen açığı varken  ekonomik kaygılarla yeteri kadar atama yapmamak eğitimin önemini kavramamaktır. Okul öncesi çağdaki çocukların eğitilmesi kendi alanlarında uzmanlaşmış bir öğretim kadrosu ile mümkündür. 4+4+4 olarak bilinen zorunlu eğitimin okul öncesi eğitimin öncelikle zorunlu eğitim kapsamına alınması, okul öncesi eğitimin aile temelli olarak  yürütülmesi,  değerler eğitimi veya temel dini bilgiler,aile ve çocuk eğitimi resim,müzik,beden eğitimi gibi derslerin okul öncesi çağdan itibaren  uzmanlaşmış branş öğretmenleri kadrosu ile verilmesi hedeflenen başarıyı sağlayacaktır.MEMUR-SEN ANKARA İL VE EĞİTİM-BİR-SEN 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI MUSTAFA KIR


mustafakir19@gmail.commebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol