Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu Zorlu Süreçte Nasıl Hareket Etmeliyiz?

 
Genellikle ebeveynlerin kurum ve öğretmenle ilgili değerlendirmesini; çocuğunu neden bir okul öncesi eğitimi kurumuna göndermek istediği, çocuk eğitimi hakkında olan bilgisi, kurum ile okul öncesi öğretmeninden beklentileri, etraftaki kişilerden edindiği bilgiler, bulunduğu şehrin sunduğu imkânlar ve ailenin sosyoekonomik durumu etkilemektedir.

Bu zor karar sürecinde ebeveynler, ilk önce kurum seçimi yapmalılar. İyi bir kurum seçebilmeleri için de kurumun hangi eğitim programını uyguladığını ve bu programın amaçlarının neler olduğunu öğrenmeleri gerekir.


Ülkemizdeki okul öncesi eğitimi kurumlarının büyük çoğunluğu MEB okul öncesi eğitimi programını uygulamakla birlikte, dünyadaki farklı okul öncesi eğitimi felsefelerine dayanan programlara bağlı hizmet veren kurumlar da bulunmakta.
MEB’in okul öncesi eğitimi programı, çocukların tüm gelişim alanlarını desteklemek, Türkçe’yi iyi ve doğru konuşmalarını sağlamak, farklı koşullardan gelen çocuklar için ortak bir ortam oluşturmak ve çocukları ilköğretime hazırlamayı amaçlamaktadır. MEB okul öncesi eğitimi programı dışında farklı bir program ve eğitim felsefesiyle hizmet veren kurumlar ise; ülkemizde çok nadir olmakla beraber, ebeveynlerin kurum seçimi kararlarında yeni alternatifler olarak önemli bir işleve sahiptirler.

Bu farklı eğitim yaklaşımlarından ülkemizde en yaygın olanı Montessori yaklaşımıdır. Montessori yaklaşımı güçlü karakterlere sahip, özgür, sabırlı çocuklar yetiştirmeyi hedefleyen, çocukların başta bilişsel gelişimi ön planda olmak üzere tüm gelişim alanlarını destekleyen, eğitimde metodu değil insan kişiliğini göz önüne alan bir anlayışla çocuklara eğitim verilmesi gerektiğini vurgular.
Diğer Eğitim Uygulama Yaklaşımları Neler?
Reggio Emilia yaklaşımı

Çocukların yaratıcılıklarını, sanat algılarını, problem çözme becerilerini, özgürlüklerini ve tüm gelişim alanlarının gelişimini önemser.

High Scope yaklaşımı

Planla-Yap-Hatırla” döngüsünde MEB okul öncesi eğitimi kurumlarındaki gibi öğrenme merkezlerinden oluşan sınıflarda verilen eğitim süreci ile çocukların tüm gelişim alanlarını destekler.

Birbirlerine çok benzemekle beraber çocukların özgürce, doğanın içinde yaparak, yaşayarak ve gözlemleyerek öğrenmelerini sağlar ve çocukların tüm gelişim alanlarını destekler.

Peki, En İyi Yaklaşım Hangisi?
Bu bilgilere sahip olan ebeveyn, fikirlerine ve bilgilerine güvendiği kişilere “En iyi yaklaşım hangisidir?” sorusunu soracaktır. Maalesef ki bu soru yanlış bir sorudur. Okul öncesi eğitim kurumları, eğitim anlayışları ve uyguladıkları eğitim programlarına göre en iyi en kötü şeklinde bir nitelik sınıflandırmasına dâhil edilemez. Böyle bir nitelik sınıflandırması yerine, ebeveynlerin kurumdan beklentilerini ve çocuğunun ilgileri doğrultusunda onun nasıl bir eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüp; beklentilerine cevap veren kurumu seçmeleri doğru olacaktır.

Çocuğun İlk Öğretmeni Önemlidir!
Ebeveyn olarak iyi bir okul öncesi eğitim kurumu seçmek kadar, bir diğer önemli nokta çocuğunun ilk öğretmeni olacak olan okul öncesi öğretmeninin niteliğine güvenebilmektir. Öğretmenin niteliğini ise; çocuk sevgisi ve çocuklarla iletişimi, mesleki alan bilgisi, dünyada uygulanan farklı okul öncesi eğitimi programları hakkında bilgisi, lisans sonrası eğitim alıp almadığı, yabancı dil bilip bilmediği, yaratıcı biri olup olmadığı, ilgi alanları doğrultusunda farklı konularda aktif olup olmadığı, sahip olduğu sertifikaları, bir enstrüman çalıp çalmadığı ve benzerleri gibi çok yönlü olarak değerlendirmek gerekir.

Tüm bunların dışında iyi bir okul öncesi eğitimi kurumu seçiminde; kurumun eğitim anlayışı ve eğitim programı fark etmeksizin, kurumdaki nitelikli okul öncesi öğretmenlerinin ve tüm nitelikli çalışanlarının bir bütün olarak çalışma uyumu da, ebeveynlerin çocukları için kurum araştırmalarında değerlendirebileceği bir unsur olarak önem taşımaktadır.
Kısa Bağlantı : http://bit.ly/2aqgtMq

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim