Öğretmen Diyarı

Okul Kaygısı Anne Sayesinde Aşılıyor

Çocuklar okula ilk başladığında anne ve babadan ayrılma endişesi duyar. Birçok çocuk, okula gitmek istemez ya da annesini yanında görmek ister. Bu belki bir hafta belki de bir ay sürer. Uzmanlar, bu durumun daha çok, ailesiyle güvenli ilişki geliştiremeyen çocuklarda görüldüğünü söylüyor.

Aileler, çocukların okula başladığı dönemde birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor. Anne ve babadan ayrılmak istemeyen çocuk, okula adapte olamıyor ve gitmek istemiyor. Bu durum, çocukların önceki döneminde de kaygılı olmalarından kaynaklanıyor. Çocuktaki ilk iki yaşın güvenli bağlanma için çok önemli olduğunu vurgulayan Zeynep Kamil Çocuk ve Kadın Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Veli Kurt, ailenin ve okulun bu gibi durumlarda ısrarcı olması gerektiğini söylüyor. Kurt, 18 ay içinde çocuğun ailesiyle güvenli bir ilişki geliştiremediğinde bu durumun özellikle okul döneminde daha fazla ortaya çıktığına değiniyor ve ekliyor: “Öğretmenlerin, ‘Çocuğu okula bırakıp evlerinize geri dönebilirsiniz’ gibi bir yaklaşımları olabiliyor. Bu da çocuktaki kaygıyı ve endişeyi daha da artırmaya neden oluyor. Zaten çocuk, ‘Annem beni burada bırakacak, bir daha göremeyeceğim’ düşüncesiyle hareket ediyor. Bu durum karşısında anne ve baba, öğretmen ile işbirliği içerisinde bulunmalı.”

Okullarda alıştırma dönemlerinin başlamasıyla sıkıntıların da biraz olsun azaldığını ifade eden Kurt, “Aileler, 1 hafta boyunca çocuklarının yanında bulunuyor fakat her çocuk aynı tepkiyi vermeyebilir, öğretmenler bu durumu anlayışla karşılamalı. Çocuk, ihtiyacı olduğu zaman annesini yanında bulabileceğini hissedebilmeli. Bir yandan da ‘Şu an ben senin yanında duruyorum ama ilerleyen dönemlerde sen de sınıftaki diğer arkadaşların gibi oturmalısın’ gibi belli zamanlarda çocukla konuşulmalı.” vurgusunu yapıyor. Sıkıntının devam etmesi durumunda ise annenin daha sabırlı olması gerektiğini söyleyen çocuk psikiyatristi, sözlerine şöyle devam ediyor: “İlk haftadan sonra çocuk hâlâ alışmamakta ısrar ediyorsa anne, sınıf dışında beklemeli. Çocuk ihtiyaç duyduğu anda ‘Annem burada mı?’ diye sorduğu zaman gidip görebilmeli. Böylelikle çocukta ‘Annem beni burada bırakıp gitmeyecek’ düşüncesi yerleşir. Bu sağlandığı vakit, anne bu sefer sınıf dışında bir yerde beklemeli. Önceden istediği zaman çocuk dışarı çıkıp annesini görebilecekken ilerleyen süreçte birkaç dakikalık bir görüşme istenebilir. Burada aşamalı olarak çocuğu sınıfa alıştırmak gerekiyor. Kaygıyı sadece davranışçı yöntemlerle müdahale ile çözemediğimiz zamanlarda kaygı giderici diye verebileceğimiz kısa süreli de olsa kullanılan ilaçlar var. Gerekli durumlarda kullanıyoruz.”

KAYNAK: ZAMAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol