Öğretmen Diyarı

Okul fobisini yenmek için soğukkanlı davranın

Uzun bir yaz tatili geride kaldı, okula başlama telaşı sadece anne babaları değil çocukları da sardı. Tüm yaz tatilin tadını çıkaran çocuklar, yeni döneme başlamanın heyecanı içinde. Çocukların okula uyum sürecinin üç haftayı bulabileceğini söyleyen Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Burcu Serim Demirgören, çocuğun okula uyumu sürecinde anne babalara düşen görevleri anlattı... Okul korkusu, okul çağı tüm çocuklarda görülen bir sorundur. Ancak bu korkunun şiddeti giderek artıyorsa, alınan tüm önlemlere ve destekleyici tutumlara karşın çocuk, okula uyum sağlayamıyorsa, çocuğun 'Ayrılık anksiyetesi bozukluğu' açısından değerlendirilmesi gerekir.

SORULARINI YANITLAYIN

Okula başlamayla birlikte çocuğun o güne kadar olan günlük yaşantısı tamamıyla değişmiştir. Kendisinden buna uyum sağlaması, başarılı olması beklenmektedir. Bunların hepsini tek başına başarabilmesi için; ailesinin, özellikle de anne-babasının desteğine çok ihtiyacı vardır. Bu süreçte ebeveynlerin görevi çocuğun kafasında oluşabilecek sorulara, endişelere olabildiğince net ve tutarlı yanıtlar vermek, okula gitme konusunda isteksizlik olursa ilk olarak sakin ve soğukkanlı davranmaktır.

ÇOCUĞUNUZU KIYASLAMAYIN
Okula başlama, sadece çocuklar için değil, aileleri için de heyecan verici bir olaydır. Çocuklar, çevrelerini çok iyi gözlemlerler ve yakınlarının tepkilerinden etkilenirler. Ebeveynler, kendi okul deneyimlerinden, kişiliklerinden, beklentilerinden, aile ilişkilerinden etkilenerek; çocuklarının okul yaşamını yönlendirir, onları başka çocuklarla kıyaslayabilir. Bu durum da çocuğun okula uyum sürecini olumsuz etkiler.

MİDE BULANTISI GÖRÜLÜR

Uyum problemi yaşayan çocuklarda, anne-babalarının okuldan gitmelerine izin vermeme, arkalarından ağlama gibi davranışlar ve baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi bedensel belirtiler gözlenebilir. Bu belirtilerin çocuk okula alıştıkça giderek azalması beklenmektedir. Ancak yakınmalar giderek artar, ya da bir aydan uzun sürerse çocuk psikiyatristinden yardım almak gerekir.

OKULDAN KAÇABİLİR
Çocuk belli alanlarda yetersizlik yaşıyorsa, zor öğreniyorsa, kendine güveni azsa okula uyum sorunu yaşayabilir. Bunun yanı sıra aile içi iletişim sorunları, boşanma, kardeş kıskançlığı, ailede ölüm, kaza ve hastalık gibi nedenler de bu süreci zorlaştırır. Okul fobisi yaşayan çocuklar öğretmenden korktuğunu, arkadaşlarıyla anlaşamadığını söyleyebilir, bazen sınıftan çıkma veya okuldan kaçma görülebilir.

EMPATİ KURMANIZ GEREK

Aile, çocuğuyla okulda yaşadıklarını her zaman paylaşabilmeli, çocuğa korkularını ve heyecanını konuşabileceği bir ortam hazırlamalıdır. Çocukla empati kurmak, onu anlamaya çalışmaktır. Çocuk, onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir. Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak gereklidir.

AİLE İLE ÖĞRETMEN HEP İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI
Öğretmen ve ailenin sıkı iş birliği içinde olması gereklidir. Öğretmenin güven verici ve zorlayıcı olmayan tarzı önemlidir. Çocuğun okulla ilgili duygu ve endişelerini ifade etmesine fırsat tanınmalıdır. Çocuğun okulla ilgili sorduğu sorulara dürüst ve detaylı cevaplar verilmelidir. Çocuğun okulla ilgili korkuları parmak emme, bebekçe konuşma ya da yatağını ıslatma gibi birtakım davranışlar olarak kendini gösterebilir. Anne babalar rutinlerini bozmadan okulla ilgili pozitif yaklaşımlarına devam etmelidir. Çocuğa karşı sakin ve sabırlı olmaya çalışılmalıdır.

SOSYAL AKTİVİTELERE TEŞVİK EDİN
Okul başlamadan önce çocuğun ebeveynleriyle birlikte gideceği okula ziyarette bulunması, mümkünse gideceği sınıfı görmesi, öğretmeniyle tanışması okula uyum süreci açısından çok yararlı olur. Ayrıca okul alışverişini çocukla birlikte yapmak, yeni eşyalar, kıyafetler, eşyalarını koyabileceği bir çanta alışverişi yapmak çocukları motive edebilir. Okulda derslerin yanı sıra keyifli aktivitelerin de olduğunu anlatmak, çocuğun sosyal etkinliklere katılmasını teşvik etmek de motivasyonunu artırır.
sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim