Öğretmen Diyarı

Öğretmensen, KES !

 

Okul yöneticilerinin gerekli mevzuatı uygulamaları gayet tabiidir. Mevzuatı uygularken kendi işlerine geldiği gibi uyguladıkları görünmektedir.

 

Örneğin, ilkokul öğretmenlerinin ingilizce dersi olduğu gün okul yönetimince 8.sınıfta o gün okula gelmeyen Türkçe öğretmeninin dersine girdirilmesi... Sınıf Öğretmenleri sadece ilkokulda boş derslere girebilirler. (ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI, şubat 2014) Öğretmenlerimiz fedakardır, biraz da mevzuata ilgisiz. Bu sebeple ortaokuldaki boş derslere de girer ve sesini çıkartmaz.

 

Bir örnek daha, taşımalı eğitim yapılan okullarda bulunan anasınıfı öğretmenleri gereğinden fazla fedakarlık yapmaktadır... Bilindiği üzere okul öncesi eğitim taşımalı eğitime tabii değildir. Yani bu öğrenciler, okulda bulunan okul yemekhanesine yemekten yiyemezler, anasınıfı öğretmenleri de bu öğrencileri yemekhaneye indirip yemek yedirtmek zorunda değiller. Okulun çıkış saatine uymak zorunda değiller. (Mevzuata göre...) Ama...

 

Yine taşımalı eğitimde öğretmenlere servis araçlarını kontrol görevi verilmektedir. Öğretmen arkadaşlarımız sesini çıkarmazlar... Bunu yapmak zorunda olmadıklarını bilmezler. Kimse de söylemez. İşlerine gelmez.

 

Ancak öğleden sonra hastaneye gitmesi gerektiğinde okul yönetimi “Ayakta Tedavi Beyan Belgesi” ister ve girmediği saatin ek dersini keser. Mevzuat böyle diyor. Doğru mevzuat böyle diyor. Ama gelgelelim aynı öğretmenin yapmış olduğu fedakarlıklara aynı fedakarlığı yapsanız ne olur? Olmaz yönetmelik... Peki okul müdürünün hastanede işi çıksa ve öğleden sonra okula gelemese ne olur? Aynı evrakı doldurur mu? Hiç sanmam...

 

Öğretmenler sizi idare ediyorsa siz de onları edeceksiniz.

 

Ülkemizde okul yönetimine “okul idaresi” veya “idare” gibi kavramlar yüklenmiştir. Yani insanları idare edeceksin. Onlar da seni idare edecek. Mutlu olacak, kendilerini güvende hissedecek. Okul bir aile olacak. Ama nerde...

 

Öğretmen sabah okula geç kalınca kapıda onu karşılamayacaksın. Ona “Niye geç kaldın hocam!” demeyeceksin. Hatta hatta bence geç kalan bir öğretmen görürsen “Gel hocam bir çay içelim.” de, onunla samimi bir sohbet yap. Bunu da yapamıyorsan onunla karşılaşma, onu mahcup etme!

 

Var say ki sabah kapıda karşıladın. Yani kim geç geldi diye sabah içtiması yaptın. Öğretmen de mahçup bir şekilde hızlı hızlı önünden geçti. Sınıfına girdi. Buyur cenaze namazına... O öğretmenden ne kadar da çok verim alınır değil mi?

 

Okul yöneticileri “Biz ne dersek öğretmenler yapmak zorunda, bize öğretmenler karışamaz.” görüşünü çoktan unutmaları gerekiyor. Her yıl İlköğretim Kurum Standartları (İKS) anketlerinde öğretmen, öğrenci, veli, yöneticiler kendilerini değerlendirmektedirler. Yani zaman eski zaman değil. Artık öğretmen, öğrenci ve veli gerektiğinde sizden hesap sorabilecek. Sormalı da! Okullar, sadece okul yöneticilerinin değildir. (Öyle zannadiyorlar...) Onların olduğu kadar öğretmen, öğrenci ve velilerindedir. Bu yüzden bir karar alırken en yakın paydaş olan öğretmenin de görüşü mutlaka alınmalı. Eğer alınmıyorsa öğretmen bunun hesabını okul idaresinden sormalı. Okul idaresi bazı öğretmenlere farklı davranıyorsa bunu açık açık onlara söylemelisiniz.

 

Yumuşak koltuklarda oturur, ayak ısıtıcılarla kendini düşünürken;  öğretmenin sınıfta çektiklerini bilemezsin.  Bir de onu kırmaya hakkın yok. Hak hesabına girersek inanın durum hiç iyi olmaz.

 

Koltuklar, makamlar, görevler herkes için geçicidir. İnsanları kırmadan, hiçbir çalışanı üzmeden bir şeyler yapılabilir ve bu çok zor değil. Sokakta karşılaşınca selamlaşabileceğiniz güler yüzler olmalı. Size gören yolunu değiştirmemeli, kaçmamalı...

 

Yazar: “Bir dost...”

Anahtar Kelimeler:
öğretmensen kes

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim