Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLİK KUTSAL MESLEK VESSELAM

Güzel ülkemi yöneten güzel insanlar(!) ımız ne zaman öğretmenlik mesleği üzerine konuşma yapacak durum oluşsa mangalda kül bırakmazlar, anlatırlar da anlatırlar. O denli güzel konuşurlar ki benim ve meslektaşlarımın ayakları yere değmez olur.” Geleceğimizi şekillendiren evlatlarımızı emanet ettiğimiz elleri öpülesi insanlar” diye başlayan mersiyeler ardı ardına dizili verir. Yılda bir kere de akıllara gelmiş olmak  mutlu eder bizleri. Her ne kadar zoraki gündemin gereği olsa da bu hatırlanış…

                Geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı, karşı karşıya kalınılan şiddet,  iş bilmez idarecilerinin egoları altında ezilme vb sorunlarla boğuşup duran elleri öpülesi öğretmenler o günde hatırlanmanın vermiş olduğu mutlulukla avunurlar. Sonra da şükrederler atanamayan onca öğretmen varken hallerine.. Akmasak da kokmuyoruz derler ve mesleğin kutsallığından alınan manevi hazla yine de mutludurlar.

Tamam ülke ekonomisi önemli, bütçe açık vermesin, zaten bu maaş falan durumlarından kim memnun ki. Hiç olmazsa hakaret etmeyin, dalga geçmeyin dayatma uygulamalınızla. Geçtiğimiz hafta içinde Eğitim Bir-Sen üyelerinin cep telefonlarına bilgilendirme mesajı gönderdi. Mesajın içeriğinde ; Bakanlık tarafından il ve ilçe  milli eğitim müdürlüklerinin kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan öğretmenlerle ilgili gereken önlemlerin alınması konusunda resmi yazıyla uyarıldıkları, buna karşın sendika üyelerinin serbest giyinmeye devam ederek protestodan taviz vermemeleri isteniyordu. Bu kadar içler acısı bir hal olamaz. Kılıık kıyafet yönetmeliği de ne ola acep diyenler varsa kısaca bahsedeyim. Uygulayıcılar bir taraftan öğretmenlere geleceğimizi emanet ettiğimiz kutsal insanlar derken bir taraftan da sen nasıl giyineceğini bilemezsin, traşının nasıl olması gerektiği konusunda yetersizsin, sakalını-bıyıgını istediğin gibi bırakamazsın,hatta favori çigilerini ne uzunlukta bırakacağına ben karar veririm; pantolonunun ütüsüne, etek boyuna, ayakkabının boyasına kadar ben yönetmelikle belirlerim sen bunlara uyarsın der!

Bir keresinde maalesef bir öğretmenin meslektaşlarının içerisinde saçları uzun diye çocuk gibi azarlanmasına, küçük düşürülmesine şahit oldum. Malumunuz insan biyo-psiko-sosyal varlık. Sen o saatten sonra ne bekleyebilirsin ki o eğitimciden.Yapmayın arkadaş. Allah aşkına samimi ve akılcı olun. Özgür beyinleri yetiştirenleri neden belli bir kalıp altında tutmak istersiniz? Neden bu kadar küçük düşürürsünüz?  Kılık-kıyafetten, şekil  şemalden  anlamlar çıkararak bu denli aşağılayıcı uygulamalardaki ısrarınız neden ? Bir eğitimci kot pantolon  giydiği zaman örnek alınacak kişi olmaktan mı çıkıyor. Nedir korkularınız?  Bir öğretmenin giyinişiyle, görünüşüyle bulandıracaklarını mı sanıyorsunuz? Yapmayın! Grantuvalet  giyinen bir insanın düşünceleri,amaçları yanlış olduktan sonra neyi değiştirir ki. Hayır bu yönde güveniniz yoksa kılık kıyafete zorunluluklar getirerek mi gidermeye çalışıyorsunuz korkularınızı. Soyut ve manevi değerleri nasıl ölçebilirsiniz ki bu şekilde. Sanki herşey günlük gülistanlık da kaldık öğretmen ne giysin ne giymesin,saçı sakalı nasıl olsuna. Yapmayın!

Öğretmen fedakardır, fedakar olmayı öğretir. Öğretmen sabredendir, sabretmeyi öğretir. Öğretmen idealisttir, emektardır; emek vermeden, haketmeden hiçbir şey sahibi olunmaması gerektiğini öğretir. Öğretmen sever saygı duyar; sevmeyi, sevilmeyi, saygı duymayı öğretir ve sevilip saygı duyulmayı en çok hakedendir ÖĞRETMEN.

Öğretmenlik kutsal meslek vesselam…!    

                                                          Orhan ER 

 

Kaynak: http://erorhan.wordpress.com/2013/12/13/ogretmenlik-kutsal-meslek-vesselam/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol